Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit trecere de la micro la impozit pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

trecere de la micro la impozit pe profit

o firma trece de la micro la impozit pe profit... de la 01.01.09. vreau sa stiu ce inregistrari se fac (pentru rezultat reportat (pierdere din 2008), in conditiile in care am citit pe un alt site ca pierderea de la micro nu se preia daca se trece lla profit... sau am inteles ceva gresit???
sunt ceva inregistrari speciale? sau pur si simplu se continua?
gina.x a scris:

Buna seara.Am o firma constiuita recent .La Reg.Comertului figureaza platitor impozit venit 3% .Am depasit termenul de 60 zile pt angajarea unui salariat.Asadar voi depune vectorul 010 ca platitor 16% impozit profit.Luna urmatoare intentionez sa am un angajat.Voi depune iar 010 pt salariati.Intrebarea mea este urmatoarea:
Cum voi depune decl 100,102 cu ce tine de contributii salarii?Lunar sau trimestrial?Mai sint microintreprindere
Normal da:
am 1-9 sal
pana in 100000 euro cifra afaceri
Insa mi-am pierdut statutul de micro atunci cand am dep cele 60 zile?
Va rog , astept un raspuns

NORME COD FISCAL

1. În cazul în care angajarea nu se realizează în termen de 60 de zile de la data eliberării certificatului de înregistrare, microîntreprinderea este plătitoare de impozit pe profit de la data înregistrării acesteia la registrul comerţului. Perioada de 60 de zile se prelungeşte în anul următor celui pentru care s-a exercitat opţiunea, după caz.

2. Decizie nr. 3/2004 - a Comisiei fiscale centrale privind aplicarea unitara a unor prevederi referitoare la impozitul pe profit, taxa pe valoarea adaugata si accize
Neangajarea în termen de 60 de zile a salariatilor în cazul înfiintarii microîntreprinderilor
Solutie:
În aplicarea prevederilor art. 104 alin. (3) din Legea nr. 571/2003, în cazul în care angajarea nu se realizeaza în termen de 60 de zile inclusiv de la data eliberarii certificatului de înregistrare, microîntreprinderea este platitoare de impozit pe profit de la data înregistrarii acesteia la registrul comertului, fara posibilitatea de a beneficia pentru perioada urmatoare de prevederile titlului IV - Impozitul pe veniturile microîntreprinderilor.

CONCLUZIE:

Chiar daca sunteti microintreprineder ( din punct de vedere economic- Legea 346/2004) din punct de vedere fiscal sunteti platitor de impozit pe profit.
Buna ziua . In luna august am depasit CA de 100.000 eur. Am completat 010 sa trec de la imp venit la impozit profit incepand cu 01.09.2009 iar cei de la administratie spun ca trebuie sa trec si la TVA lunar si plata contrib la salarii tot lunar incepand cu 01.09.2009 . Cum este corect pt ca in 010 nu vad unde sa trec pt TVA CA in cursul anului pt a trece la TVA lunar? Nu ar fi mai corect sa ramat trimestrial si incepand cu 01.01.2010 sa fac 010 cu aceste contributii. Si daca este cum spun cei de la finante unde pot citi in condul fiscal ceea ce sustin ei? Va multumesc!
Bajinaru Ramona a scris:

Buna ziua . In luna august am depasit CA de 100.000 eur. Am completat 010 sa trec de la imp venit la impozit profit incepand cu 01.09.2009 iar cei de la administratie spun ca trebuie sa trec si la TVA lunar si plata contrib la salarii tot lunar incepand cu 01.09.2009 . Cum este corect pt ca in 010 nu vad unde sa trec pt TVA CA in cursul anului pt a trece la TVA lunar? Nu ar fi mai corect sa ramat trimestrial si incepand cu 01.01.2010 sa fac 010 cu aceste contributii. Si daca este cum spun cei de la finante unde pot citi in condul fiscal ceea ce sustin ei? Va multumesc!

Tva trimestrial, pt ca derogarea de la plata lunara se face pe baza CA de la 31.12 an precedent.
Impozit salar si contributii lunar, cf cod de procedura fiscala.
Deci cind faceti 010 pt imp pe profit includeti si contributiile si impozitul pe salarii