Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii "Somajul Tehnic"
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

"Somajul Tehnic"

Buna ziua. Sunt nou pe acest forum si nu stiu exact daca am postat unde trebuie dar am mare nevoie de niste raspunsuri si cred ca sunteti singurii care puteti sa imi raspundeti. Prietenul meu in "somaj tehnic". Mai exista aceasta denumire sau se numeste "somaj"(pe foaie ii scrie somaj). Salarul pe cartea de munca este de 2000 de ron brut. Am citit ca se plateste 75% dar nu prea am inteles exact din ce. Va rog sa imi spuneti ce inseamna ca o persoana intra in somaj tehnic si cat se plateste/din ce?. Care este perioada maxima si minima pentru somajul tehnic si care sunt obligatiile angajatorului/angajatului in aceasta perioada.

Va multumesc
Nu se mai numeste 'somaj tehnic', ci intrerupere temporara a activitatii si o sa iti dau un extras din norma legala, respectiv Codul Muncii :
Art. 53. - (1) Pe durata întreruperii temporare a activităţii angajatorului salariaţii beneficiază de o indemnizaţie, plătită din fondul de salarii, ce nu poate fi mai mică de 75% din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat.
(2) Pe durata întreruperii temporare prevăzute la alin. (1) salariaţii se vor afla la dispoziţia angajatorului, acesta având oricând posibilitatea să dispună reînceperea activităţii.
Art. 54. - Contractul individual de muncă poate fi suspendat, prin acordul părţilor, în cazul concediilor fără plată pentru studii sau pentru interese personale.
Se plateste o indemnizaţie, plătită din fondul de salarii, ce nu poate fi mai mică de 75% din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat.
aceeasi problema si la mine
in somaj tehnic firma plateste angajatului 75% din salar si "atat"
adica nu mai plateste nimic la stat nici angajatorul nici angajatul
ce acte trebuie depuse pentru "somaj tehnic" si unde
va multumesc
Se emite o decizie a angajatorului care se depune la ITM in termen de 5 zile de la perfectarea acesteia.
anarhy2004:
Indemnizatia pt "somaj tehnic" fiind platita din fondul de salarii intra in baza de calcul la toate contributiile atat la angajator cat si la angajat - asta pana la publicarea promisiunii guvernului prin care contributiile aferente "somajului tehnic" vor fi suportate de bugetul de stat

elis:
o rugaminte: as avea nevoie de baza legala pt depunerea acestei decizii daca se poate