Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot solicita pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot solicita pensie?

Am 31 de ani de munca din care 24 grupa a-2!

La cati ani as putea sa ies la pensie!

Va multumesc!
1. Daca sunteti barbat si sunteti nascut incepand cu 01.01.1950 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 24 de ani lucrati in gr.a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni (65/0 - 5/6 = 59 de ani si 6 luni).
- se adauga la stagiu de cotizare 6 ani (31 + 6 = 37 de ani).

3. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 59 de ani si 6 luni.

4. Pensia anticipata si pensia anticipata partiala se pot solicita la varsta de 60 de ani dar la dvs. nu mai este cazul deoarece puteti solicita pensie pentrui limita de varsta inainte de a implini 60 de ani.