avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 718 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot solicita pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot solicita pensie?

Am 31 de ani de munca din care 24 grupa a-2!

La cati ani as putea sa ies la pensie!

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:18, 11 Noiembrie 2012
1. Daca sunteti barbat si sunteti nascut incepand cu 01.01.1950 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 24 de ani lucrati in gr.a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni (65/0 - 5/6 = 59 de ani si 6 luni).
- se adauga la stagiu de cotizare 6 ani (31 + 6 = 37 de ani).

3. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 59 de ani si 6 luni.

4. Pensia anticipata si pensia anticipata partiala se pot solicita la varsta de 60 de ani dar la dvs. nu mai este cazul deoarece puteti solicita pensie pentrui limita de varsta inainte de a implini 60 de ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cind ies la pensie ? viomitrea viomitrea Buna ziua, Ma numesc Vasilescu Cornel, nascut pe data de 19 iulie 1954. M-am angajat incepind din 1972 , am o vechime in cimpul muncii de 41 de ani din ... (vezi toată discuția)
Varsta de pensionare matachestefan matachestefan Buna seara! Ma numesc Matache Stefan ,am 58 de ani si 6 luni.Am lucrat 41 de ani dintre care 27 de ani si 4 luni in grupa a II-A (100%).As dori sa stiu cand ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie? brezaloi brezaloi buna ziua .as dori sa stiu cand se poate pensiona mama.are un stagiu complet de cotizare de 35 ani ,din care 23 de ani in grupa 2,5 ani asistent social,8ani ... (vezi toată discuția)