Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Deducere sponsorizare din impozitul pe venit sau ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Deducere sponsorizare din impozitul pe venit sau dividende?

Buna ziua,

Sunt platitor de impozit pe venit si am realizat un profit de 15000. Acestia as dori sa-i retrag sub forma de dividende. Dividende care la randul lor vor fi impozate.

Recent am facut si o sponsorizare in valoare de 3000 ron.

Intrebarea mea este din ce anume si in ce masura pot deduce acesti 3000 de ron?

Multumesc anticipat!
In cazul dvs., fiind platitor de impozit pe veniturile microintreprinderilor, puteti face ce cheltuieli vreti, deductibile, deductibile partial (cum e si cazul sponsorizarii) sau nedeductibile.

In Codul fiscal deductibilitatea sau nedeductibiliatea cheltuielilor sunt legate de impozitul pe profit. Astfel, daca vreti, puteti folosi tot profitul pentru sponsorizare.

Totusi, trebuie sa aveti in vedere prevederile Legii 32 din 1994 privitoare la sponsorizare.

[ link extern ]
sa inteleg ca aceasta sponsorizare nu se deduce de nicaieri? impozitele platite de mine catre stat vor fi aceleasi ca si cand nu as fi facut aceasta sponsorizare?