Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Incadrarea in conditii speciale de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Incadrarea in conditii speciale de munca

Buna ziua,

exista vreun temei legal, in baza caruia se poate face incadrarea angajatilor care lucreaza in conditii deosebite de munca in aceasta categorie?
Pot sa va spun ca pe fluturasul de salariu exista sporul de conditii deosebite dar acest statul nu este stipulat si in cartile de munca (sau la ITM unde banuiesc ca ar trebui sa existe o evidenta a persoanelor incadrate in aceasta categorie).

Multumesc frumos!
Alte spitale au facut demersurile necesare intr-o perioada in care am inteles ca exista cadru legislativ... In momentul de fata nu stiu daca se mai poate face aceata incadrare chiar daca sa spunem ca "poate" ar exista bunavointa din partea conducerii spitalului. Dar oricum conducerea nu demareaza asa ceva din proprie initiativa, dar daca le pune cineva legea in brate poate s-ar misca cumva lucrurile...
1. Exista si acum cadru legislativ.

2. Conducerea spitalului dvs. sa ia legatura cu ITM unde i se vor da toate lamuririle necesare si cadrul legislativ.