Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Inregistrare platitor de TVA persoana fizica ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Inregistrare platitor de TVA persoana fizica nerezidenta

Buna seara,

Va rog daca ma poate ajuta cineva cu urmatoarea speta: o persoana fizica nerezidenta din Polonia va cumpara o cladire pentru care va plati tva. Aceasta cladire o va inchiria. Poate sa se inregistreze ca platitor de tva inainte de achizitie si sa opteze pentru facturarea chiriei cu tva?
Am incercat sa aflu de la Fisc daca se poate dar din pacate nu mi s-a spus nimic exact.
O parte au spus ca se poate o parte nu.

Multumesc,
Maria
Ii recomand sa-si desemneze un reprezentant fiscal in Romania in scopuri de tva.
Reprezentantul va intocmi deconturile de tva si se va ocupa de operatiunile care tin de asa ceva. Rambursarea de tva in Ro se va face doar dupa control ( grad de risc foarte mare din partea fiscului)
Inregistrarea se va efectua doar la fiscul unde isi are sediul reprezentantul. I se va da un cod de tva ( diferit de cel al reprezentantului, in caz ca acesta are unul) .
Iar cu recuperarea din polonia, nu va sfatuiesc. Legislatia din polonia in privinta tva ului este muult mai stufoasa decat a noastra( da, se poate si mai rau de atat !!!)
Daca doriti mai multe detalii despre reprezentanta fiscala va astept cu un mesaj privat. Tocmai ce am terminat cu inregistrarea a doua astfel de firme.