Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale ipoteca imobil+ sechestru asigurator imobil
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

ipoteca imobil+ sechestru asigurator imobil

buna ziua,
am un contract de executie lucrari care este garantat cu un contract de ipoteca de "grad I, precum si interdictia de instrainare, grevare si inchiriere asupra imobilului". Acest apartament este in proprietatea persoanei juridice.si este inscrisa aceasta ipoteca in cartea funciara.
La randul sau SC are un litigiu cu firma X in urma caruia s-a semnat deja un sechestru asigurator pe acest apartament dar si pe 2 masini.
Intrebarea mea este urmatoarea: se poate pune sechestru asigurator pe imobilul care este deja ipotecat pt o alta firma, alt contract etc.??nu trebuia ca firma X sa se fi interesat inainte de aceasta ipoteca si sa puna sechestru asigurator doar pe masini?
va rog sa ma ajutati cu un raspuns urgent.
va multumesc
cermak gruianu a scris:

Mda...dar practica judecatoreasca nu este unitara, ce ziceti de speta aceasta:

[ link extern ]

Av. Cermak Iuliana

Prin Decizia nr. 84/2007, ICCJ a admis recursul in interesul legii si a stabilit ca dispozitiile art. 907 din Codul comercial se interpreteaza prin trimitere la prevederile art. 591 alin. 1 teza I din Codul de procedura civila, in sensul ca, in materie comerciala, sechestrul asigurator se poate infiinta si asupra bunurilor imobile ale debitorului.
multumesc mult pt raspunsuri.