Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva la incasare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva la incasare

SC a avut anulat din oficiu codul de inregistrare cu TVA incepand cu 01.08.2012 , deoarece in 2 trimestre consecutive a depus deontul cu 0 . In luna ianuarie am cerut reinregistrarea firmei ca platitor de TVA , aceasta facandu-se cu 19.01.2013 . As dori sa stiu daca firma va aplica sistemul TVA la incasare , cu ce data si daca trebuie sa depun formularul 097 .
Va multumesc !
norme 16^2, alin 7
b) în situaţia în care înregistrarea în scopuri de TVA, conform art. 153 alin. (91) din Codul fiscal, are loc în alt an decât cel în care organele fiscale competente au anulat din oficiu înregistrarea în scopuri de TVA a persoanei impozabile conform art. 153 alin. (9) lit. a) - e) din Codul fiscal, organele fiscale competente înregistrează din oficiu persoana impozabilă în Registrul persoanelor care aplică sistemul TVA la încasare, dacă la data înregistrării cifra de afaceri din anul precedent, determinată potrivit prevederilor art. 1342 alin. (3) lit. a) din Codul fiscal, nu depăşeşte plafonul de 2.250.000 lei. Nu sunt luate în calculul acestui plafon livrările/prestările efectuate în perioada în care persoana respectivă nu a avut un cod
valabil de TVA;

in perioada 01.01.2012 - 31.06.2012 nu s-a depasit CA de 2250000 lei, atunci, la inreg in scop de tva din 2013, ar trebui sa se faca inreg din oficiu in Reg pers care aplica tva la incasare.