Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Poate asociatia de proprietari sa instituie privilegiu ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Poate asociatia de proprietari sa instituie privilegiu imobiliar asupra altui imobil decat cel care are datorii fata de asociatie?

In asociatia noastra exista un datornic cu restanta mare la intretinere.

Din pacate nu am actionat cu promptitudine si ap . cu datorii a fost vandut la licitatie fara ca asociatia sa stie.

Suntem informati ca proprietarul cu datorii catre asociatie mai detine o casa mostenita de la parinti.

Intrebare

Putem noi asociatia institui privilegiu imobiliar asupra acelei case chiar daca imobilul mostenit nu face parte din asociatie?
va rog poate ma lamureste cineva care sunt pasii pentru instituirea privilegiului imobiliar.
m-am lamurit ca va trebui sa actionez in instanta fostul ICRAL, in calitate de proprietar insa as dori sa stiu cum e cu acest privilegiu imobiliar.
multumesc