avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Poate asociatia de proprietari sa instituie privilegiu ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Poate asociatia de proprietari sa instituie privilegiu imobiliar asupra altui imobil decat cel care are datorii fata de asociatie?

In asociatia noastra exista un datornic cu restanta mare la intretinere.

Din pacate nu am actionat cu promptitudine si ap . cu datorii a fost vandut la licitatie fara ca asociatia sa stie.

Suntem informati ca proprietarul cu datorii catre asociatie mai detine o casa mostenita de la parinti.

Intrebare

Putem noi asociatia institui privilegiu imobiliar asupra acelei case chiar daca imobilul mostenit nu face parte din asociatie?
Cel mai recent răspuns: merepere , utilizator 11:14, 31 Ianuarie 2013
va rog poate ma lamureste cineva care sunt pasii pentru instituirea privilegiului imobiliar.
m-am lamurit ca va trebui sa actionez in instanta fostul ICRAL, in calitate de proprietar insa as dori sa stiu cum e cu acest privilegiu imobiliar.
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ipoteca de rang 1 versus legea 230 / 2007 art 51 max36 max36 La mine in bloc a existat un proprietar de apartament care a avut un credit la banca ipotecat cu apartamentul in catre avea sediul firmei.Nu a mai platit si e ... (vezi toată discuția)
Privilegiu imobiliar instituit dupa intrarea in executare silita igaby2003 igaby2003 Buna ziua, Va rog sa ma lamuriti asupra urmatoarei situatii: Intr-o asociatie de proprietaria avut loc o executare silita efectuata in numele unei banci. De ... (vezi toată discuția)
Privilegiu imobiliar petre_marian petre_marian buna dimineata.as dori sa stiu daca presedintele unei asociatii de locatari poate sa inscrie un privilegiu imobiliar (vezi toată discuția)