Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale vechime obligatie fiscala de plata
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

vechime obligatie fiscala de plata

In 2006 am avut un control-inspectie fiscala.
Prin decizie de impunere s-a stabilit o suma de plata reprezentand impozit pe cladiri si accesoriile aferente calculate pana la data finalizarii controlului.
Am platit in termen suma stabilita prin decizia de impunere.
In 2010 vine un alt control care calculeaza majorari de intarziere si pentru perioada cuprinsa intre data finalizarii controlului din 2006 si pana la plata efectiva a sumelor stabilite prin decizia de impunere din 2006.
Suma calculata reprezentand majorari de intarziere mi-o considera obligatie fiscala veche datand din 2006 desi nu mi-a comunicat-o niciodata printr-o decizie privind obligatii de plata accesorii.
Este corect ?
Intreb, deoarece din cauza acestei sume care este derizorie ( 400 lei) nu am mai beneficiat de bonificatia pentru plata cu anticipatie a impozitului pe cladiri pe o perioada de 4 ani ( 2007-2010) si mi s-au calculat si majorari de intarziere.
Eu stiam ca vechimea unei obligatii fiscale de plata reprezentand accesorii se stabileste in functie de data comunicarii acesteia. Daca mie mi-a comunicat-o abia in 2010, cu ocazia inspectiei fiscale efectuate, cum poate organul fiscal sa o considere obligatie veche din 2006 luind-o ca baza la descarcarea platilor?
Poate ma ajuta cineva.
Mai clar:

La controlul din 2006 s-au stabilit prin decizie de impunere doua sume, 10.000 lei reprezentand diferenta de impozit pe cladiri, alta reprezentand majorari de intarziere de 1000 lei aferente diferentei de impozit, calculate pana la data terminarii controlului ( 28.02.2006).
Decizia cuprinzand sumele de mai sus ( 10.000 + 1000 ) mi-a fost comunicata pe 17.03.2006 si am achitat pe 05.04.2006 ( in termen legal ). Nimeni nu a contestat acest lucru.
Insa, la inspectia fiscala din 2010, organul fiscal imi calculeaza pentru suma de 10.000 lei stabilita ca diferenta de impozit in 2006 si achitata pe data de 05.04. 2006, majorari de intarziere de 300 lei pentru perioada cuprinsa intre data terminarii controlului din 2006 ( 28.02.2006 ) si data platii sumei de 10.000 lei ( 05.04.2006 ).
In conditiile in care eu aflu despre existenta acestei obligatii de plata in 2010, este corect sa se considere ca este o obligatie veche pe care trebuia s-o achit in 2006 ? In ce baza trebuia s-o achit in 2006 ? Nu s-a emis si nu mi-a fost comunicata nici o decizie pentru aceasta suma. Trebuia sa-mi calculez singur majorari de intarziere si sa le achit ?
Asta este problema.
Considerand ca este o obligatie veche pe care trebuia s-o achit in 2006, organul fiscal mi-a dat peste cap toate platile facute in perioada 2006-2010, mi-a anulat bonificatiile pe 4 ani desi am platit cu anticipatie impozitul pe cladiri si mi-a calculat si majorari de intarziere.

Multumesc pentru sprijin.
Nu este corect ca vi s-au calculat majorari, acest fapt reprezinta o incalcare a art. 111 alin. 2 lit. b Cod procedura fiscala si avand in vedere ca este o decizie de impunere din 2010, iar termenul de contestatie este de 30 zile de la data comunicarii - conform art. 207 alin. 1 Cod procedura fiscala, nu mai puteti contesta decizia in cauza.
In opinia mea nu aveti sanse nici daca formulati o actiune in contencios administrativ deoarece organul emitent al deciziei va invoca prevederile art. 7 alin. 1 din legea nr. 554 / 2004, respectiv va opune faptul ca nu ati formulat contestatie impotriva deciziei in termenul legal.
In concluzie pe fondul aplicarii eronate a prevederilor legale de catre organul emitent al deciziei, dumneavoastra ati achitat fara temei legal majorari si avand in vedere ca nu v-ati exercitat dreptul de contestatie in termenul stabilit de lege acum nu mai puteti face nimic.
Lucian Huzum, Consilier juridic
Sincera sa fiu am trecut prin toate etapele descrise de dvs. Acum sunt in recurs.
Pe mine ma interesa daca majorarile acelea aferente unei sume din 2006, calculate si
comunicate mie in 2010, pot fi considerate obligatii de plata vechi din 2006 pe care trebuia sa le platec in 2006 ( din proprie initiativa fara un titlu de creanta ) sau pot fi calificate ca obligatii de plata curente, ale anului 2010, deoarece atunci au fost calculate si comunicate.
Organul fiscal mi le-a considerat obligatii de plata vechi din 2006 si de aceea mi-a reconsiderat toate platile pe care le-am facut cu titlu de impozit pe cladiri in perioada 2007-2010, anulandu-mi bonificatia pentru plata cu anticipatie.
Nu, nu este corect, cum nu a fost corect sa va calculeze sume accesorii de la data incheierii raportului si pana la data comunicarii deciziei, in 2006.

Sumele accesorii pe care vi le-au stabilit ca diferente rezultate in urma raportului de inspectie fiscala in 2010, trebuiau sa va fie comunicate prin decizie( cf art 109, alin 3 si 4 cod procedura fiscala) iar in functie de data comunicarii trebuia sa va stabileasca termen scadent in anul 2010 conform art 111, alin 2.
[ link extern ]
Multumesc.