Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Evaluare imobil
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Evaluare imobil

Cum se evalueaza o casa de catre un expert(ptr proces jud.a cerut evalurea case in vedere stabilirii cotei si a iesirii din indiviziune)la piata actuala? se tine cont si de vechimea imobilului(peste 20 ani)ca nu are inbunatatiri?cum se procedeaza ? ma sperie gandul ca o v-a evalua la cat nu face:( cum se procedeaza in astfel de cazuri?multumesc
Multumesc pentru precizari, dl. expert! Acum inteleg de ce agentiile au preturi mult mai mari......pentru a ajunge la pretul cerut chiar de proprietari si de a lasa o marja de manevra, pe langa procentul de intermediere.
Sa aveti o zi buna!
Ma bucur ca am putut sa va lamuresc. Pentru orice alte nelamuriri privind evaluarile sau proprietatile imobiliare in general nu ezitati sa intrebati!B-)
in cazul unui partaj de comun acord, mai este necesara evaluarea imobilului, daca da fostii soti pot declara orice valoare, [cat mai propiata de valoarea reala a acelui imobil, si evident, ambii fosti soti declara aceeasi valoare] in tranzactia semnata in fata judecatorului ? aceasta tranzactie o redactam, cu toate informatiile, in afara instantei si doar o semnam in fata judecatorului sau se redacteaza direct in fata judecatorului ?
...tocmai am aflat ca nu se mai face tranzactie ci acord de mediere, si ca in acest mod se simplifica cu mult partajul partilor ! dar tot ma intereseaza: acest acord de mediere nu poate fi facut de reclamant [oricine se poate exprima in scris fara plata vreunui mediator] ?
ContSters100655, utilizator