Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... contributia la fondul de sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

contributia la fondul de sanatate

va rog sa-mi spuneti cat esta contributia la fondul de sanatate pentru o persoana fara venituri si unde trebuie incheiat un contract de asigurare (la care casa de asigurari sanatate trebuie sa ma adresez)
1. Exista aceasta obligatie numai daca vor sa fie asigurati si sa beneficieze de serviciile medicale gratuite.

2. - Observati ca nu exista nici o sanctiune pentru persoanele fara venituri care nu platesc contributia la sanatate.
- Numai atunci cand dau de necaz si au nevoie de servici medicale si li se cere dovada ca sunt asigurate abai atunci legea spune ca trebuie sa plateasca aceasta contributie pe maximum 5 ani in urma (cu penalizarile aferente).