Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nu exista Contract Colectiv de Munca la ora actuala?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nu exista Contract Colectiv de Munca la ora actuala?

Nu exista in momentul de fata contract colectiv de munca la nivel national in vigoare???? cica Legea 130/1996 a fost abrogata?!?!?!
1. Din Legea 62/2011 (legea dialogului social):

Art. 128
(1) Contractele colective de munca se pot negocia la nivel de unitati, grupuri de unitati si sectoare de activitate.

Art. 224
La data intrarii in vigoare a prezentei legi se abroga:
d) Legea nr. 130/1996 privind contractul colectiv de munca, republicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 184 din 19 mai 1998, cu modificarile si completarile ulterioare;

2. Asadar;
- nu se mai poate incheia un CCM la nivel national.
- Legea 130/1996 a fost abrogata.
Se pot incheia contracte colective de munca si la nivel national , dar fara a-si mai produce efecte juridice asa cum a cazul fostului CCMN 2007-2010.