Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... TATA PLECAT IN SUEDIA A UITAT DE PLATA PENSIEI DE ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

TATA PLECAT IN SUEDIA A UITAT DE PLATA PENSIEI DE INTRETINERE A COPILULUI

Vreu sa stiu ce trebuie sa fac pentru obtine de la fostul meu sot plata de intretinere pentru copil deoarece el este plecat de mai mult timp in suedia si nu isi achita datoriile de plata pentru copil,cu toate ca in decizia de divort se spune ca trebuie sa plateasca 25% din venitul net relizat.daca poate cineva sa imi spuna ce trebuie sa fac si unde ma pot adresa .va rog un sfat cat mai repde
ContSters20980, utilizator
După aderarea la UE, România va aplica Regulamentul nr. 44/2001 din 22 decembrie 2000 privind competenţa, recunoaşterea şi executarea hotărârilor în materie civilă şi comercială şi Regulamentul Consiliului (CE) nr. 805/2004 din 21 aprilie 2004 privind stabilirea unui titlu executoriu european pentru creanţele necontestate cu statele membre UE (cu excepţia Danemarcei).
O hotarare judecatoreasca care a fost certificata ca titlu executoriu european in statul membru de origine este recunoscuta si executata in celelalte state membre, fara a fi necesara incuviintarea executarii si fara a fi posibila contestarea recunoasterii sale.

freeelis a scris:

După aderarea la UE, România va aplica Regulamentul nr. 44/2001 din 22 decembrie 2000 privind competenţa, recunoaşterea şi executarea hotărârilor în materie civilă şi comercială şi Regulamentul Consiliului (CE) nr. 805/2004 din 21 aprilie 2004 privind stabilirea unui titlu executoriu european pentru creanţele necontestate cu statele membre UE (cu excepţia Danemarcei).
O hotarare judecatoreasca care a fost certificata ca titlu executoriu european in statul membru de origine este recunoscuta si executata in celelalte state membre, fara a fi necesara incuviintarea executarii si fara a fi posibila contestarea recunoasterii sale.

o hotarare normala da, insa in cazul de fata executarea unei astfel de hotarari contravine flagrant principiilor elementare in justitie a oricaror tari normale...
Hotararea trebuie sa fie astfel redactata incat sa poata fi executata fara sa mai fie nevoie de nimic suplimentar.
Adica trebuie sa contina o suma concreta care sa fie platita!

Aici se prevede un procent, caz in care va trebui ca inca odata cineva sa hotarasca suma concreta care poate fi executata silit!
In Sudeia, ca si in alte tari cat de cat normale, o cerere prin care se solicita pensie in procente din salariu ar fi respinsa ca inadmisibila! Fara nici un fel de discutii!
Va rog sa-mi spuneti mai explicit:este nevoie sa obtin o hotarare judecatoreasca prin care sa se stabileasca concret o suma de bani datorata lunar.Bun dar pentru asta ce trebuie sa fac mai departe?
Va intreb acest lucru pentru ca am angajat o avocata sa se ocupe de ceea ce trebuie,a inceput demersurile mi-a promis ca poate sa rezuolve situatia,i-am platit,iar dupa cam 1 luna m-a anuntat ca ea a fost cautata de avocatul sotului meu care a prezentat o intampinare prin care ma acuza ca nu sunt o mama buna,si multe altele.Ca si raspuns avocata mi-a spus ca nu are rost sa merg cu acest caz mai departe,ca dureaza fooooartee mult si ca costa o gramada de bani si ca nu pot sa cer retroactiv decat pe 2 luni ,iar pe deasupra ma sfatuieste sa nu cer sa se stabileasca o suma fixa pentru ca nu rezolv nimic atunci.Eu personal cred ca am fost inselata de aceasta avocata pe care am platit-o,ea fiind mituita de fostul sot si as dori sa stiu ce sa fac :pot sa ma adresez singura instantei si sa obtin sa se fixeze o suma ?Va rog sa ma indrumati pentru ca sunt disperata si totodata dezamagita.Oricum eu nu pot acuza pe nimeni de nimic fara dovezi,doar sa-mi plang de amar.Va rog macar cu sfaturi sa ma ajutati.Va multumesc din suflet ca aveti rabdare si ca incercati sa ma indrumati pe drumul cel bun:-/
e greu de dat o solutie sigura suta la suta..
In drept solutiile depind uneori de detalii foarte mici, care se vad deseori doar la un studiu amnuntit al actelor.

ceea ce se poate spune cu siguranta este ca pensia de intretinere nu depinde in nici un fel de "mama buna sau rea". De asta poate depinde incredintarea minorului...
Pensia de intretinere depinde doar de salariul tatalui si de imprejurarea ca, copilul alflat la mama are nevoie de intretinerea tatalui.

Eu as incerca sa completez hotararea initiala, astfel incat sa exista o suma concreta care sa poata fi executata in strainatate. Insa sansele unei astfel de incercari depinde de foarte multe criterii... scrise, si probabil ca si de unele nescrise (daca mergeti la aceeasi judecatorie unde ati obtinut prima hotarare si spuneti ca vreti o noua hotatare deoarece cea veche e proasta si nu poate fi executata silit.. care credeti ca or sa fie reactiile???)
O alta solutie este o actiune noua...
Strict teoretic se poate face si fara avocat, insa daca una cu avocat a mers asa de prost, e posibiil ca fara avocat sa mearga si mai prost...
Poate ca si avocata o fi apreciat sansele reale in funcite de detaliile concrete.. si poate ca sansele chiar stau prost...