Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Recuperare pierdere contabila
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Recuperare pierdere contabila

Buna ziua,
O societate SRL platitoare de impozit pe profit care a fost pe pierdere in ultimii doi ani,dar pe trimestrul 1 2013 am profit cum declar in dec 100?
In ce fel imi pot recupera pierderea din anii anteriori?
Nu vad relevanta unui exemplu in care pierderea fiscala este egala cu cea contabila, din moment ce sunt tratate complet diferit cele 2 chestiuni, dar, daca doriti, putem lua un exemplu: sa zicem pierdere contabila 100 si fiscala tot 100 (adica venituri 100 si cheltuieli 200 nu avem cheltuieli nedeductibile si nici venituri neimpozabile).
-pierderea contabila de 100 lei se reporteza pana in momentul in care societatea va avea profit contabil sau se va decide acoperirea ei din alte surse (sold debitor 117)(nu se ia in calcul la determinarea impozitului pe profit, nu se face nici o nota contabila legat de pierderea contabila in ceea ce priveste impozitul pe profit)
sa zicem ca anul viitor societatea inregistreaza profit contabil 50 lei(sold 117=100 sold 121=50, la inceputul anului se inregistreaza repartizarea profitului din 121 prin n.c. 121=117 cu 50 rezulta sold 117 50 (-100 pierdere contab+ 50 profit contabil)
- pierderea fiscala 100 (evidentiata in Registru Fiscal) in trimestrul 1 al anului viitor societatea inreg. 50 venituri, 30 ch din care 10 neded.=50-30+10=30 profit impozabil aici se va tine cont de pierderea fiscala din anul precedent de 100, si anume 30 profit impozabil se compenseaza cu cei 100 de la Pierderea Fiscala, adica -100+30=-70 Pierdere Fiscala de recuperat, rezulta Impozit pe profit af. trim 1 ZERO, deci nu aveti de plata impozit deoarece ati avut pierdere fiscala de recuperat din anii precedenti.(691=441 0)

Multumesc pentru raspunsuri, scriu acum ce am avut in 2011 ca sa fie mai clar :
Venituri din exploatare:150.305
Cheltuieli din exploatare:173.885
Rezultat din exploatare :-23.580
Venituri financiare:5759
Cheltuieli financiare:-23
Rezultatul financiar:5782
Rezultatul brut:-17798
Pierdere:-17798
Majorari intarziere:459(deci nedeductibile)
Deci dupa acestea, la randul 41(declaratia din 2011), scrie:
Pierdere fiscală, de recuperat în anii următori:-17.339 lei
Aceasta este pierdere fiscala, sau nu?
Este suma de recuperat in 2012 sau nu?
Am observat ca nu s-a depus 101 pe 2011!(probabil nu era impozit pe profit de platit si s-a considerat ca nu e nimic de declarat ??
Ce ar trebui sa fac?
Multumesc!
Din ce ati postat rezulta ca pentru anul 2011 aveti pierdere fiscala de recuperat IN anii URMATORI rd. 41 decl.101 in suma de 17.339.
In 2012 la determinarea impozitului pe profit pt. trim 1,2,3 veti lua in calcul aceasta pierdere fiscala si veti depune decl.100;
la sfarsitul anului 2012cand veti face calculul impozitului pe profit pt. decl 101 pierderea fiscala de la randul 41 din decl. 101 aferenta lui 2011 o veti trece la randul 40 Pierdere fiscala de recuperat DIN anii PRECEDENTI astfel rezultatul din 2012 va fi corectat cu aceasta pierdere fiscala. Adica daca pe 2012 veti avea profit impozabil acesta va fi diminuat cu suma de 17339 trecuta la rd.40 daca veti avea iarasi pierdere fiscala aceasta se va cumula cu suma de 17339.

Am observat ca nu s-a depus 101 pe 2011!(probabil nu era impozit pe profit de platit si s-a considerat ca nu e nimic de declarat ??
Ce ar trebui sa fac?

Trebuie sa depuneti 101 aferent lui 2011 indiferent daca aveti de plata impozit pe profit sau nu....cu siguranta veti primi un avertisment
Pe 2012 daca ati depus 101 ar trebui sa faceti o rectificativa pentru a va corecta declaratia conform lui 101 pe 2011 adica la rd.40 sa treceti pierderea fiscala declarata in 101 pe 2011

Multumesc, dupa calcule, am ramas cu impozit de recuperat la decembrie 2012 in valoare de 1706 lei. Fac reglare in decembrie, ca sa imi ramana in contul 441 aceasta suma pe debit?
Ar fi 691=441 cu - 1706?
Da in mod normal asa trebuie procedat.