Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Dubla cetatenie si actul de identitate al cetateanului ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Dubla cetatenie si actul de identitate al cetateanului roman

O persoana cu dubla cetatenie poate detine carte de identitate pentru fiecare tara a carei cetatean este?
Daca sunteti cetatean al tarii respective, trebuie sa aveti acte de identitate din tara in care aveti faptic domiciliul, cu alte acte nu puteti face dovada faptului ca sunteti domiciliat in acea tara. De ex. cetatenii romani nu pot primi permis de sedere in Romania.
tgeorgescu, utilizator
nu stiu daca raspunsul lui tgerogescu este pentru mine...daca da, doresc sa ma repet. Ma intereseaza, daca cat timp stau in Romania, cu pasaportul meu de cetatean roman cu domiciliul in strainatate, pot rezolva orice, oriunde. daca nu, ce anume POT sa fac doar cu CI si nu cu pasaportul meu de cetatean roman cu domiciliul in strainatate. Multumesc
Nu vi se poate da un răspuns punctual, cu liniuțe: aia puteți, aia nu.
În principiu, pașaportul CRDS este acceptat peste tot unde trebuie să faceți dovada identității (de ex. la notariate).
Dacă chiar vi se cere undeva și se insistă pe carte de identitate, vă puteți face carte de identitate provizorie cu termen de max. 1 an, cu condiția să aveți un act de spațiu sau un proprietar care să își dea consimțământul pentru asta
Bună ziua, am venit în Germania în 1991 și am dubla cetățenie, pot să optin CI valabil 10 ani în România ? Mulțumesc
Andreas k, utilizator
Bună ziua, am venit în Germania în 1991 și am dubla cetățenie, pot să optin CI valabil 10 ani? Mulțumesc