avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Dubla cetatenie si actul de identitate al cetateanului ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Dubla cetatenie si actul de identitate al cetateanului roman

O persoana cu dubla cetatenie poate detine carte de identitate pentru fiecare tara a carei cetatean este?
Cel mai recent răspuns: Andreas k , utilizator 08:40, 26 Februarie 2024
Daca sunteti cetatean al tarii respective, trebuie sa aveti acte de identitate din tara in care aveti faptic domiciliul, cu alte acte nu puteti face dovada faptului ca sunteti domiciliat in acea tara. De ex. cetatenii romani nu pot primi permis de sedere in Romania.
Ultima modificare: Vineri, 29 Iunie 2018
tgeorgescu, utilizator
nu stiu daca raspunsul lui tgerogescu este pentru mine...daca da, doresc sa ma repet. Ma intereseaza, daca cat timp stau in Romania, cu pasaportul meu de cetatean roman cu domiciliul in strainatate, pot rezolva orice, oriunde. daca nu, ce anume POT sa fac doar cu CI si nu cu pasaportul meu de cetatean roman cu domiciliul in strainatate. Multumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu vi se poate da un răspuns punctual, cu liniuțe: aia puteți, aia nu.
În principiu, pașaportul CRDS este acceptat peste tot unde trebuie să faceți dovada identității (de ex. la notariate).
Dacă chiar vi se cere undeva și se insistă pe carte de identitate, vă puteți face carte de identitate provizorie cu termen de max. 1 an, cu condiția să aveți un act de spațiu sau un proprietar care să își dea consimțământul pentru asta
Bună ziua, am venit în Germania în 1991 și am dubla cetățenie, pot să optin CI valabil 10 ani în România ? Mulțumesc
Ultima modificare: Luni, 26 Februarie 2024
Andreas k, utilizator
Bună ziua, am venit în Germania în 1991 și am dubla cetățenie, pot să optin CI valabil 10 ani? Mulțumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dubla cetatenie - renuntare carte identitate/domiciliu romania chiar_el chiar_el Buna ziua, detin dubla cetatenie (romana/germana) si as dori sa renunt la domiciliul din Romania. Ma poate ajuta cineva cu niste informatii in acest ... (vezi toată discuția)
Cetatean roman-american cu domiciliul stabil in sua ,c.i. provizorie in romania ili47 ili47 Buna , situatia este urmatoare *cetatean roman-american stabilit de 20 de ani in SUA *cu ocazia dobandirii casa si teren .Notarul cere dovada cetateniei ... (vezi toată discuția)
Casatorie Mihaelap28 Mihaelap28 Buna ziua,cu o intrebare va deranjez,nepoata mea are dubla cetățenie română_sârbă,provine din o romanca si un sarb ,are pașaport romanesc dar ar vrea si ... (vezi toată discuția)