Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Regionalizarea României - intre proiect si realitate ...
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Regionalizarea României - intre proiect si realitate si superbaronii

Atat in guvernarea Boc cat si in prezent se fac promisiuni ca \"va curge lapte si miere\" - adica vor curge rauri, rauri de euro si dolari pe meleagurile dambovitene - daca vom trece la regionalizarea tarii.

In afara unor idei destul de vagi cu privire la regionalizare trambitate de vechii si mai noii corifei, pe site-urile administratiei centrale si locale e o tacere suspecta, asemanatoare cu linistea dinaintea furtunii.

Fara prea multa valva, inca din timpul guvernarii Boc, unele institutii de stat au trecut la reorganzarea regionala (in variante diferite):

- Ministerul Muncii - cu ale sale Organisme intermediare regionale pentru Programul operaţional sectorial pentru dezvoltarea resurselor umane;

- Autoritatea Națională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice - ANRSC

- Agentia Nationala Impotriva Traficului de Persoane

- Ministerul Dezvoltarii Regionale - Agentii de dezvoltare regionala

- Inspectoratul de Stat in Constructii ...

In prezent avem 42 de baroni.

Dupa reorganizare, vom avea 8 pana 16 superbaroni (duci) in functie de presiuni si interese ...

Care sunt avantajele pentru oamenii de rand (cei de la baza societatii)?
eliasav, utilizator
se pare ca dragnea tot nu se lasa.

si face o miscare extraordinara (si multe altele), care, cica, precede/preced marea regionalizare:

4. Consiliul judeţean Olt va administra portul Corabia;:rolleyes:

Guvernul pregăteşte MAREA DESCENTRALIZARE

[ link extern ]
si-a "revenit" dragnea. nu va mai administra consiliul judetean olt portul corabia.

Nu se descentralizează porturile.

[ link extern ]
bietu' dragnea...

"Aştept motivarea Curţii Constituţionale să vad care sunt motivele":slap:

[ link extern ]