avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 472 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Subiect activ infracþiunea de omor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Subiect activ infracþiunea de omor

Bună seara,
De curând am citit în cartea domnului Mihail Udroiu analiza infracţiunii de omor. Toate bune şi frumoase până am ajuns la subiecţii infracţiunii şi am văzut că domnia sa consideră că poate fi subiect activ al acestei infracţiuni şi o persoană juridică, nu numai o persoană fizică.
Am stat şi am reflectat, dar nu am putut să îmi imaginez cum ar putea fi acest lucru posibil.
Dumneavoastră ce păreri aveţi?
Cel mai recent răspuns: GheorgheFloroiu , utilizator 23:18, 27 Mai 2013
Daca fapta este comisa de organele de conducere si in legatura cu activitatea firmei se poate discuta despre asa ceva.
Spre exemplu, se poate vorbi de o instigare.

Pana in prezent nu am intalnit o astfel de condamnare penala pentru infractiunea de omor in conditiile descrise de dvs. insa ar fi posibila in conditiile in care s-ar dovedi.
De dovedit se poate dovedi prin inregistrari telefonice, martori, etc.
Vă mulţumesc tuturor pentru răspunsuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Omor - persoana juridica? ebyeby ebyeby Un prieten de-al meu a gasit in niste grile de drept penal ca varianta \"nu poate fi persoana juridica\" nu era raspuns la \"Subiectul activ al infractiunii de ... (vezi toată discuția)
Raspunderea penala a persoanei juridice mars0212 mars0212 Am si eu niste intrebari despre relativ nou introdusa raspundere penala a persoanei juridice. O sa incep cu : in ce cazuri se angajeaza? Din cate am inteles ... (vezi toată discuția)
Codul penal cozmaiulian cozmaiulian se prescrie o fapta penala dupa un anumit timp ?? (vezi toată discuția)