Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Subiect activ infracþiunea de omor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Subiect activ infracþiunea de omor

Bună seara,
De curând am citit în cartea domnului Mihail Udroiu analiza infracţiunii de omor. Toate bune şi frumoase până am ajuns la subiecţii infracţiunii şi am văzut că domnia sa consideră că poate fi subiect activ al acestei infracţiuni şi o persoană juridică, nu numai o persoană fizică.
Am stat şi am reflectat, dar nu am putut să îmi imaginez cum ar putea fi acest lucru posibil.
Dumneavoastră ce păreri aveţi?
Daca fapta este comisa de organele de conducere si in legatura cu activitatea firmei se poate discuta despre asa ceva.
Spre exemplu, se poate vorbi de o instigare.

Pana in prezent nu am intalnit o astfel de condamnare penala pentru infractiunea de omor in conditiile descrise de dvs. insa ar fi posibila in conditiile in care s-ar dovedi.
De dovedit se poate dovedi prin inregistrari telefonice, martori, etc.
Vă mulţumesc tuturor pentru răspunsuri.