Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mi s-a platit o suma mai mare decat trebuia
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mi s-a platit o suma mai mare decat trebuia

Am reusit sa fac niste bani pe un site (400$). Din greseala cei de la firma respectiva mi-au virat 4000$ in cont .Si-au dat seama 10 zile mai tarziu.Azi m-au contactat si mi-au spus ca au gresit cei de la contabilitate si sa returnez banii,oferindu-mi un bonus .In mod normal,legal cum pot sa isi recupereze banii daca eu nu doresc sa ii restitui si unde s-ar ajunge cu aceasta problema?
Apropo privind art. 216 c.p daca eu nu ma ating de banii din cont adica nu mi insusez se mai incardreaza la acest articol?
eu daca eram in locul tau, din cei 3600 de Euro le trimiteam 3500 inapoi si 100 de Euro, ii retineam pentru deranjul si neplacerea creata. nu de alta dar, tot pe timpul tau trebuie sa te duci la banca sa trimiti banii, comisioane/tarife - astea costa.

daca am inteles bine si daca ti-au oferit 250 Euro, ca sa le trimiti banii inapoi, asta inceamna ca si ei si-au dat seama de greseala facuta si pe deasupra cu astia 250 de euro, isi cam cer oarecum scuze pentru neplacerea creata - o suma frumusica de altfel.
Enkde, utilizator