Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Reexaminare medico-legala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Reexaminare medico-legala

La 2 saptamani de la plangerea penala, faptuitorul este instiintat de OUP ca reclamantul a depus la dosar certif medico-legal, dar nu i se face cunoscut continutul acestuia sub pretextul ca nu prezinta interes public. Acesta solicita OUP sa dispuna de urgenta re-examinare medicala intrucat nu a avut contact fizic cu reclamantul, care in plus este si coleg de serviciu cu medicul specialist care a pus diagnosticul.Mai mentioneaza ca orice tergiversare poate duce la disparitia "leziunilor" incriminatorii, facand imposibila stabilirea cu certitudine a faptului daca acestea au existat sau nu in momentul eliberari certif medico-legal,astfel incalcandu-se dreptul la aprare prin punerea in imposibilitatea demonstrarii nevinovatiei.
Cam ce trebuie sa faca OUP?Daca nu admite solicitarea si peste 6 luni cand nu se mai poate verifica nimic,se dispune IUP pe baza acestui act, invinuitul ce mai poate face?#-o
In afara de a se impaca cu gandul ca poti fi condamnat si nevinoat.:((
Poate cineva aduce lamuriri cu privire la acest act medico-legal cu nici o zi de ingrijiri? Ati mai intalnit asa ceva?Daca nu zunt necesare ingrijiri , la ce se mai elibereaza ?
Pai si cum sa-i raspunda solicitarii ?sa-i scrie pe un biletel? nu este nimic anormal, asta este concluzia, nu necesita zile de ingrijiri medicale.
Inseamna ca a fost ranit usor.
Gen: i-ai dat o palma. Atunci se constanta leziunile, leziuni care nu necesita insa ingrijiri medicale.

Sun 10 zile IML de obicei nu se trimite dosarul in instanta.
Intelegeti?
chucky9, utilizator