avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1294 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Cafeneaua avocaţilor Monopol
Discuție deschisă în Cafeneaua avocaţilor

Monopol

Sunteti

de acord cu "politica pumnului in gura"?

Va invit sa va exprimati parerea in legatura cu art.1 LEGEA 3/1948 in vigoare.
"art.1.Barourile avocatilor si Uniunea Avocatilor din Romania se desfiinteaza pe data publicarii prezentei legi,,"
Ultima modificare: Marți, 2 Iulie 2013
avvalentina, utilizator
@avvalentina
"En outre, la Cour note que les membres de l'association  Bonis Potra  peuvent exercer la profession d'avocat, a condition de satisfaire aux exigences prévues par la loi no 51/1995." - [ link extern ]

Aţi tradus: "In plus, Curtea apreciaza ca membrii asociatiei "Bpnis Potra" pot exercita profesia de acocat in conditiile Legii nr. 51/1995".

Să mai încercăm o dată (cât mai literal posibil): "În plus, Curtea observă că membrii asociaţiei "Bonis Potra" pot exercita profesia de avocat, cu condiţia de a îndeplini exigenţele prevăzute de Legea nr. 51/1995".

Membrii asociaţiei d-lui Bota pot profesa ca avocaţi, dacă respectă exigenţele legii. Adică să fie cetăţeni români, cu exerciţiul drepturilor civile şi politice, să fie licenţiaţi ai unei facultăţi de drept, să nu fie nedemni, să promoveze examenul de primire în profesie etc. etc. Poţi învăţa o pisică să facă orice vrea ea...

Aţi extras un pasaj vag favorabil, închizând ochii la restul textului deciziei CEDO citate;
există o şansă: [ link extern ]

De pildă:
- "En l'espce, la Cour note que parmi les objets statutaires de l'association  Bonis Potra  figurait  la création de barreaux , ce qui contrevenait aux dispositions de la loi no 51/1995 qui interdit la création de barreaux et l'exercice de la profession d'avocat en dehors de l'Union des avocats de Roumanie."
"În speţă, Curtea observă că printre obiectele de activitate statutare ale asociaţiei "Bonis Potra" figura "crearea de barouri", ceea ce contravenea dispoziţiilor Legii nr. 51/1995 care interzice crearea de barouri şi exercitarea profesiei de avocat în afara Uniunii Avocaţilor din România"

- "Ds lors, compte tenu de la marge d'appréciation dont bénéficient les Etats en la matire, la Cour estime que la dissolution de l'association  Bonis Petra  apparaît proportionnée au but visé et que les motifs invoquées par les juridictions internes s'avrent pertinents et suffisants.
Partant, la Cour conclut que l'ingérence était  nécessaire dans une société démocratique ."

"Din acel moment, ţinându-se cont de marja de apreciere de care beneficiază Statele în materie, Curtea apreciază că dizolvarea asociaţiei "Bonis Potra" apare ca fiind proporţională cu scopul vizat şi că motivele invocate de instanţele interne se dovedesc pertinente şi suficiente".



@"Pt. cine nu a citit Legea 51/1995, aceasta lege nu infiinteaza barouri."
Nu le înfiinţează pentru că, aşa cum v-am mai scris mai sus, Decretul nr. 90/1990 transforma colegiile de avocaţi în barouri, iar acestea funcţionau legal şi liniştit şi la momentul adoptării Legii nr. 51/1995.

@liliana11
Apreciez atitudinea dvs. zen, împăciuitoare, dar într-o dispută precum cea de faţă, nu ajută. Discuţia e inevitabil "tehnică", nu filosofică.
Ultima modificare: Joi, 4 Iulie 2013
klewos, utilizator
Aratati-ne si noua dovada rezervarii denumirii U.N.B.R. Stiti cine a solicitat rezervarea ? BOTA!:pleasantry: La care UNBR faceti referire? Cine poate folosi denumirea?

@milica
"Aiureala" la care va referiti si pe care ati postat-o , a fost santionata de Cedo.

@ubic
Nu ati prezentat originalul , varianta in lb. franceza-traducererea nu corespunde originalului si lasa loc de interpretari.
Ultima modificare: Vineri, 5 Iulie 2013
avvalentina, utilizator
este evident ca grefierii, arhivarii, secretarii etc etc pot gresi
mai ales daca petentul se prezinta cu ceva "legalizat'
cat priveste rezervarea apreciez ca legea trebuie interpretata in sencul in care are o consecinta si cu buna credinta


daca aveti asa succes de ce nu rezervati de maine toate parchetele din tara sa-i lasati pe astia fara paine:D
Ultima modificare: Vineri, 5 Iulie 2013
ContSters290615, utilizator
@klewos
...\"Decretul nr. 90/1990 transforma colegiile de avocaţi în barouri,.. \"
Acel\" transforma\" nu scutea \"autorii \" Dvs. sa intre in legalitate si sa respecte prevederile legislatiei amintite referitoare la personalitatea juridica si cum se dobandeste ea.
Evitati ce e mai important si va pierdeti in amanunte.

Denumirea de UNBR pe care o folositi nu ati mostenit-o prin succesiune , fara acte. asa cum incercati sa ne convingeti, trebuie sa aveti acte care sa va permita folosirea ei.

Sunteti avocat in baroul traditional , entitate care normal, era prima care trebuia sa respecte legea , indiferent de momentul intrarii ei in vigoare.

Bota si-a rezervat denumirea UNBR, voi nu, o \"mosteniti\" si nu ati intrat in legalitate,, asta vreti sa spuneti!?!?

Ultima modificare: Sâmbătă, 6 Iulie 2013
Admin, administrator
chiar in prima pagina a discutiei u.b.i.k. a scris
discutia este ... fara nicio finalitate pentru ca in cele din urma @avvalentina va folosi argumentul suprem: Aveti act de infiintare? N-aveti!. La asta se rezuma toata argumentatia distinsilor juristi care se pretind avocati


ramanand fara argumente, in pagina a 4-a avvalentina a scris:

Aratati-ne si noua dovada rezervarii denumirii U.N.B.R. Stiti cine a solicitat rezervarea ? BOTA!:pleasantry: La care UNBR faceti referire? Cine poate folosi denumirea?


Celor care citind cele de mai sus vor sa ma intrebe pe privat cat va fi cursul leu/euro peste un an sau cat va costa gramul de aur la bursa din Londra le scriu ca nu am puteri paranormale. Pur si simplu am mai purtat aceasta discutie de atat de muuuuuulte ori incat stiu pana si ce vor scrie ceilalti dupa aceasta postare. De aceea va scriu tuturor din nou minunat de pilduitor-uimitoarea si nemaivazut de educativ-persuasiva poveste a lui Ionel Bancuta.

Maestre, muzica!
Adevarul este ca romanii au talent si sunt destepti iar anglejii n-au nici macar o constitutie scrisa.
Ati auzit de Ionel Bancuta? Nu? Stati sa va zic ce-a facut asta, ca merita. Dom'le, ce sa zic, destept baiat! Dupa ce a facut vro 2-3 ani de facultate de drept in Romania, s-a plictisit si a plecat in Anglia la munca. Acolo a aflat ca anglejii sunt atata de lenesi si delasati de n-au apucat sa-si scrie macar o constitutie a lor, asa cum au toate tarile civilizate. Prima data nu-i venea sa creada. "Cum, frate, astia n-au actul de infiintare al statului lor? N-au reguli constitutionale scrise? "N-aveau! Ioc! Da stiti ce a facut Ionel? Le-a facut el una. Da, dom'le! Sa nu-ti vina sa crezi ce baiat destept! Le-a scris el anglejilor o constitutie nou-nouta.
Asa ca, daca mergeti prin Anglia si vreti sa ramaneti pe acolo si nu stiti unde trebuie sa va inscrieti, cautati-l pa Ionel Bancuta la adresa "Speaker's corner Hyde Park London" si convingeti-va singuri cine are actul de infiintare al Angliei si cine a rezervat primul numele de "Anglia", el sau babuta aia caraghioasa de-i zic anglejii "harmegesti"? Pe deasupra, sa stiti ca lui Ionel nu trebuie sa-i platiti impozitele si taxele alea uriase pe care i le-ati plati doamnei "harmagesti" ca sa-si cumpere de ei palate si palarii caraghioase si sa plateasca soldati imbracati ridicol in rosu si cu caciuli cat butoiul pe cap.

Cortina, va rog. :wave:
Ultima modificare: Sâmbătă, 6 Iulie 2013
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat

Alte discuții în legătură

Ril promovat. exercitarea fără drept a profesiei de avocat Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” Procurorul General al României, Tiberiu-Mihail Niţu, a sesizat Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie cu recurs în interesul legii, în vederea ... (vezi toată discuția)
sentinta asta este hit , doar ca bota n-a murit ! Roland Mindrila Roland Mindrila Condamnarea lui Bota este prima condamnare definitiva administrata pentru practicarea fara drept a profesiei de avocat unui avocat din noile structuri ... (vezi toată discuția)
Barouri marciuc marciuc ce parere aveti despre unbr-unbr traditional? (vezi toată discuția)