avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 624 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Fotografie de pe Facebook distribuita pe alt site fara ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Fotografie de pe Facebook distribuita pe alt site fara acordul meu

Bună seara,

îmi cer scuze că vin aici cu acest cont nou şi fără a avea un "trecut" în spate însă sunt destul de "disperat" în momentul de faţă.

O poza de-a mea a fost distribuita pe un website şi admin-ul nu vrea s-o şteargă. (ţin să precizez că poza este publică pe contul meu de Facebook)

Pot să-l dau în judecată?

La termenii şi condiţiile facebook-ului scrie aşa
Information you’ve shared with everyone – as well as your name, profile picture, gender, networks, and username – could be seen by anyone on the internet. Please be aware that it will be visible to anyone viewing your profile, and apps and websites you and your friends use will be able to access it.

dar nu scrie nimic de descărcat şi distribuit în alte părţi...

deci, pot să-i fac ceva?

Vă mulţumesc!
Cel mai recent răspuns: tgeorgescu , utilizator 01:26, 3 August 2013
Potrivit hotnews, realitatea, etc

[ link extern ]

nu am ce face..

Mulţumesc tuturor
vlad_style22 a scris:

Potrivit hotnews, realitatea, etc

[ link extern ]

nu am ce face..

Mulţumesc tuturor


Ati incercat sa discutati cu persoana respectiva inainte de "a-i face ceva" ?
pozele incarcate pe facebook devin propietatea lor (se presupune ca de aici se informeaza si CIA) si chiar dupa stergerea contului acestea se pot gasi cu motoarele de cautare
asa le permit legile statului California, nu degeaba au sediul acolo
Eu accesez serverele Facebook din Irlanda. Deci nu ma conectez in California, ma conectez in Irlanda si se aplica legile irlandeze.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa vat RowleyRose RowleyRose Recent am gasit site-ul redbubble si m-am gandit sa imi fac si eu un cont si sa incerc sa imi vand desenele/logo-urile pe el insa aceasta 'Taxa VAT' ma ... (vezi toată discuția)
Trimis comisiei eu, va rog fiti de partea dreptatii si promovati-l, prieteni juristi amy_pilot amy_pilot Sirs, I address this to you as I am a young proffessional citizen in the country which has been selected to reach the EU commission the ... (vezi toată discuția)