Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... ASF a sancționat EUROINS cu interzicerea ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

ASF a sancționat EUROINS cu interzicerea temporarã a practicãrii asigurãrii RCA

Pentru cei ce intampina probleme in obtinerea despagubirilor datorate de EUROINS, acum e momentul de presiune.

Comunicat ASF 29.08.13

"Consiliul Autorității de Supraveghere Financiară a decis, în ședința din 28 august 2013, să aplice următoarele sancțiuni societății Euroins România Asigurare Reasigurare SA:

-interzicerea temporară a practicării de către EUROINS România Asigurare Reasigurare SA a asigurării RCA;
-sancționarea domnului Mihnea Tobescu, director general al societății EUROINS România Asigurare-Reasigurare SA, cu amendă în cuantum de 50.000 de lei;
-sancționarea domnului Stamov Bozhidar Stoyanov, conducătorul departamentului de daună din cadrul societății, cu retragerea aprobării acestuia.

Controlul la societatea EUROINS a constatat, printre altele:

-reglementările și instrucțiunile de constatare și lichidare a daunelor nu sunt adecvate;
-a fost diminuat în mod nejustificat cuantumul despăgubirii față de valoarea rezultată din documentele existente la unele dosare de daună;
-plata unor dosare de daună către păgubiți s-a făcut cu întârziere față de termenele prevăzute de normele legale;
-au fost identificate dosare de daună în care partea prejudiciată nu a fost notificată cu privire la respingerea pretențiilor de despăgubire și la motivația respingerii.

Interzicerea practicării de către societate a asigurării RCA este în vigoare până la implementarea de către compania EUROINS a unui set de măsuri stabilit de către Autoritatea de Supraveghere Financiară."

[ link extern ]
Boldea, utilizator
Da, i-a dat ban temporar. Putin, foarte putin. Euroins o sa revina in forta si o sa faca la fel.
Iar amenda respectiva este de'a dreptul banala. Pur si simplu, au ajuns la o mica intelegere cu Euroinsul :
- "bai baieti, uite care-i treaba avem reclamatii multe despre voi, trebuie sa facem si noi ceva ca sa nu ni se suie astia in cap, va dam o amenda asa de forma si va suspendam dreptul de emitere RCA cateva zile ... si toata lumea este multumita si in 3 zile se uita. Facem asa?
- Gata sefu, facem! "
@trandafir2 - ipoteza foarte probabila

"Măsurile se referă, printre altele (care altele ?? parca simt putin praf in ochi) la revizuirea de către EUROINS a instrucțiunilor , procedurilor sau normelor de constatare și lichidare a daunelor,...în conformitate cu reglementările în vigoare, respectarea termenelor de plată a dosarelor de daună,...informarea sau notificarea asiguraților cu privire la respingerea pretențiilor de despăgubire", (wtf ?? cum adica "asiguratilor" ?? adica EUROINS are doar asiguratii CASCO nemultumiti :))) "...Reluarea activității de oferire, negociere sau încheiere a polițelor RCA se dispune...după verificarea îndeplinirii măsurilor stabilite"

De ieri dimineata, in continuare telefoanele din Centrala EUROINS* suna fara ca reprezentantii acesteia sa aibe bunavointa sa raspunda, in continuare nu se raspunde e-mailurilor trimise pe reclamatii@euroins.ro.

*birourile locale se scuza prin lipsa de competenta informationala si decizionala - asta e o strategie des intalnita la inspectorii de daune, printre care am mai auzit si: "nu merge internetul"; "nu merge sistemul"; "trebuie sa caut dosarul"; "suna-ti maine, nu sunt la birou" si "cel mai bine suna-ti la centrala".

De ce e sanctiunea asa tardiva ?
De ce e sanctiunea doar temporara ?

ASF reuseste sa arunce un pumn de praf in ochii celor pagubiti de asiguratii EUROINS.
Boldea a scris:
De ce e sanctiunea asa tardiva ?
De ce e sanctiunea doar temporara ?

De ce? Pentru ca exista o simbioza nenorocita intre toate aceste entitati care capuseaza natia asta. Si-au dat mana toti cu toti, directori, politic, mafioti, autoritati de supraveghere si chiar si presa. Amin!
Euroins, reautorizata pentru a incheia polite RCA. Vezi lista completa a societatilor unde iti poti face asigurare auto

www.avocatnet.ro/content/art...

Exact de spuneam ... bataia de joc must go on !