Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... CALCUL PENSIE -punctaj lunar
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

CALCUL PENSIE -punctaj lunar

X-(X-( Va rog sa-mi spuneti, la calculul pensiei , pentru stabilirea punctajului lunar care salarii se iau in calcul si la ce se raporteaza?
De ex a obtinut intr-o luna in 1975 un salariu brut de 1700 lei .Acesta se raporteaza la sal mediu brut pe tara, care este de 1813??
Dar pt veniturile obtinute pina in 2000? Modul de calcul este aceleasi???
1. In Anexa nr.7 din Legea 263/2010 gasiti castigurile medii nete si brute incepand cu anul 1938 si pana in 2011.

2. Algoritmul de calcul al punctajului are in vedere sporurile de vechime, contributia pentru pensiile suplimentare etc.
Sa intelegem ca in cartea de munca, pe coloana 7 "Salar tarifar lunar" sunt trecute:
a) salariile brute, pana la data de 1 iulie 1977;
b) salariile nete, de la data de 1 iulie 1977 pana la data de 1 ianuarie 1991;
c) salariile brute, de la data de 1 ianuarie 1991.
Sau toate aceste salarii sunt salarii brute?
1. Pentru perioada 1 iulie 1977 pana la data de 1 ianuarie 1991 in carnetele de munca sunt inregistrate salariile nete.

2. In celelalte perioade sunt inregistrate salarile brute.