Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Apartament la partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Apartament la partaj

buna ziua,

am urmatoarea problema.
am locuit cu fostul meu sot trei ani inainte sa ne casatorim. cu jumatate de an inainte de cununia civila, am cumparat o garsoniera. jumatate din bani au fost de la parintii lui, jumatate au fost partial economiile noastre sau imprumutati de la prieteni.
am divortat dupa 11 ani.
am dreptul sa cer jumatate din casa? sau am vreun drept la aceasta casa? in afara de cel de bun simt, pentru ca am muncit la ea?
daca da, cum imi cer acest drept?

de asemenea, avem luata in comun o masina, in timpul casatoriei, dar este trecut doar el pe acte. eu vreau sa-i dau diferenta si sa-mi vanda mie masina, dar sustine ca o vinde oricui, numai mie nu. am dreptul sa fiu primul cumparator?

multumesc.
Va trebui sa ne spuneti pe numele cui este dobandit apartamentul. Cine este trecut in act ca si cumparator?

Despre masina, aceea este bun comun, chiar daca o singura persoana este trecuta in acte. Din pacate nu aveti un drept de preemtiune (drept de preferinta) la cumpararea auto.

Insa sotul nu o va putea instraina in timpul casatoriei, daca face acest lucru suma de bani pe care o va incasa va trebui adusa la masa partajabila si impartita intre fostii soti conform cotelor de contributie.
casa este cumparata pe numele lui.

divortul s-a pronuntat deja, masina este bun comun. as vrea s-o cumpar.
Pt masina puteti cere partajul, nu trebuie s- cumparati ca aveti deja o cota din ea. Cereti sa vi se atribuie la partaj si sa-i dati jumatate din cat ar costa.
Asupra ap, nu prea aveti drept de proprietate, ci numai de creanta ca practic i-ati dat bani si dvs sa cumpere, e greu sa dovediti altceva.
gi-jane2, moderator
Da, doar dreptul la banii platiti il aveti.
Puteti face un partaj si sa va intelegeti.
In caz de proces va fi complicata situatia.