avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Datorii la buget vechi , executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Datorii la buget vechi , executare silita

Buna ziua , Va descriu ma jos urmatoarea speta :
Mama mea detine o firma de contabilitate care a acumulat de-alungul timpului datorii la fisc de aproximativ 30 000 E ;

Prin anii 2004 2005, firma a avut angajati totul mergea bine dar odata cu venirea crizei clientii au falimentat unul dupa altul , am acumulat datoriile si bienteles alti clienti noi nu au mai venit si practic de acolo s-a produs acest cosmar... si acum ne aflam in aceasta incapacitate de plata . Problema mai mare este ca mama mea nu detine absolut nimic pe numele ei cum ar fi : imobile , masini si alte bunuri care pot fi executate silit ;

Ce se poate intampla ? In situatia de fata, daca ea nu poate achita si practic NU are de unde achita aceste datorii ele fiind NUMAI majorari si penalitati ..#-o

Se poate ajunge la inchisoare ? Va intreb pentru ca in somatiile primite prin posta ni se descriu mai jos tot felul de articole cu iz penal ...
Cel mai recent răspuns: pynu , utilizator 18:36, 4 Noiembrie 2013
cam imposibil de dovedit acest lucru , banii se duceau automat in cont contul fiind blocat , deci in cazul asta nu mai se poate face nimic sa inteleg ? citisem pe undeva ca suma tre sa fie pana in 50 000 E , in cazul nostru e vorba de 26 000 ron contributii/impozite
In cazul asta ce se poate face?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Insolventa unei firme lore42 lore42 Buna ziua Am o firma care este fara activitate iar acum este in insolventa.Intrebarea mea este ce datori poate sa aiba o asemenea firma? Va multumesc ... (vezi toată discuția)
Despre insolvabilitatea persoanelor fizice DungaciuG DungaciuG As dori precizari cu trimiteri la acte normative despre eventualitatea insolvabilitatii unor persoane fizice privind taxele si impozitele locale.In legislatie ... (vezi toată discuția)
Amenda primarie silvyuk silvyuk Buna ziua. As dori un raspuns la urmatoarea problema: sunt somat (ca si persoana fizica ) de catre primarie sa ma prezint pentru achitarea unei amenzi din 2005 ... (vezi toată discuția)