Forum Discuţii juridice Executare silită Datorii la buget vechi , executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Datorii la buget vechi , executare silita

Buna ziua , Va descriu ma jos urmatoarea speta :
Mama mea detine o firma de contabilitate care a acumulat de-alungul timpului datorii la fisc de aproximativ 30 000 E ;

Prin anii 2004 2005, firma a avut angajati totul mergea bine dar odata cu venirea crizei clientii au falimentat unul dupa altul , am acumulat datoriile si bienteles alti clienti noi nu au mai venit si practic de acolo s-a produs acest cosmar... si acum ne aflam in aceasta incapacitate de plata . Problema mai mare este ca mama mea nu detine absolut nimic pe numele ei cum ar fi : imobile , masini si alte bunuri care pot fi executate silit ;

Ce se poate intampla ? In situatia de fata, daca ea nu poate achita si practic NU are de unde achita aceste datorii ele fiind NUMAI majorari si penalitati ..#-o

Se poate ajunge la inchisoare ? Va intreb pentru ca in somatiile primite prin posta ni se descriu mai jos tot felul de articole cu iz penal ...
cam imposibil de dovedit acest lucru , banii se duceau automat in cont contul fiind blocat , deci in cazul asta nu mai se poate face nimic sa inteleg ? citisem pe undeva ca suma tre sa fie pana in 50 000 E , in cazul nostru e vorba de 26 000 ron contributii/impozite
In cazul asta ce se poate face?