avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... ONG-urile cu profil sportiv pot obtine CIS
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

ONG-urile cu profil sportiv pot obtine CIS

Buna ziua!Anul acesta am infiintat o asociatie sportiva in a carei denumire apar cuvintele "Asociatia Sportiva................" (nu-i scriu numele complet ca nu-i voie).In Statutul de organizare scrie f. clar ca scopul asociatiei este de a promova mersul pe bicicleta si:ORGANIZAREA de concursuri de ciclism montan, alergare montana si triatlon.Am si organizat deja un concurs de ciclism montan.Pentru restrictia circulatiei rutiere sau inchiderea unor tronsoane de drum public, am primit o adresa in care se mentiona ca in mod OBLIGATORIU...trebuie sa prezentam o serie de avize si documente (pe care le putem obtine relativ usor).Un singur element ma nelinisteste:Inscrierea in Registrul Sportiv.Si cum ""obligatoriu"" , pentru mine inseamna exact ceea ce reprezinta cuvantul, va pun o intrebare legitima:O ASTFEL DE STRUCTURA DEJA INFIINTATA, poate sa fie inscrisa in Registrul Sportiv sau nu?Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: radumititean , utilizator 18:52, 3 Martie 2021
Da, un ONG cu activitate sportiva poate si ulterior sa obtina avizul si autorizatia de la MTS si sa fie inscris in Registrul Sportiv, daca prin statut indeplineste si cerintele speciale din Legea 69/2000 pentru a fi recunoscut ca structura sportiva. INSA cred ca asa cum e acum nu le indeplineste... pentru ca, printre altele, pentru structurile nonprofit cu personalitate juridica, legea obliga ca denumriea sa aiba forma CLUBUL SPORTIV xxx si nu ASOCIATIA SPORTIVA.xxxx pentru ca conform Legii 69/2000 "asociatie sportiva" este o structura FARA personalitate juridica.....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum infiintez o asociatie sportiva? hd76avr hd76avr Buna seara! Mobilul intrebarii: doresc sa organizez un concurs de ciclism montan la mine in zona. Fiind un ciclist cu experienta, participand la f. multe ... (vezi toată discuția)
O.n.g, asociatie sportiva sau club sportiv? sabynp sabynp Care este diferenta intre o asociatie normala, dar care are ca domeniu de activitate sportul, o asociatie sportiva(care nu poate atrage sponsori si care se ... (vezi toată discuția)
Asociația sportiva Gabriel 195 Gabriel 195 Bună ziua, vreau sa înființez o asociație sportiva,sutem 3 persoane și avem și spațiul locativ pentru a desfășura activitatea, vrem sa o facem fără ... (vezi toată discuția)