Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... ONG-urile cu profil sportiv pot obtine CIS
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

ONG-urile cu profil sportiv pot obtine CIS

Buna ziua!Anul acesta am infiintat o asociatie sportiva in a carei denumire apar cuvintele "Asociatia Sportiva................" (nu-i scriu numele complet ca nu-i voie).In Statutul de organizare scrie f. clar ca scopul asociatiei este de a promova mersul pe bicicleta si:ORGANIZAREA de concursuri de ciclism montan, alergare montana si triatlon.Am si organizat deja un concurs de ciclism montan.Pentru restrictia circulatiei rutiere sau inchiderea unor tronsoane de drum public, am primit o adresa in care se mentiona ca in mod OBLIGATORIU...trebuie sa prezentam o serie de avize si documente (pe care le putem obtine relativ usor).Un singur element ma nelinisteste:Inscrierea in Registrul Sportiv.Si cum ""obligatoriu"" , pentru mine inseamna exact ceea ce reprezinta cuvantul, va pun o intrebare legitima:O ASTFEL DE STRUCTURA DEJA INFIINTATA, poate sa fie inscrisa in Registrul Sportiv sau nu?Va multumesc.
Da, un ONG cu activitate sportiva poate si ulterior sa obtina avizul si autorizatia de la MTS si sa fie inscris in Registrul Sportiv, daca prin statut indeplineste si cerintele speciale din Legea 69/2000 pentru a fi recunoscut ca structura sportiva. INSA cred ca asa cum e acum nu le indeplineste... pentru ca, printre altele, pentru structurile nonprofit cu personalitate juridica, legea obliga ca denumriea sa aiba forma CLUBUL SPORTIV xxx si nu ASOCIATIA SPORTIVA.xxxx pentru ca conform Legii 69/2000 "asociatie sportiva" este o structura FARA personalitate juridica.....