Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Achizitie de la persoana fizica
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Achizitie de la persoana fizica

Buna ziua! Am o problema si as vrea sa primesc ajutor din partea dvs, daca se poate.

O persoana fizica, nu autorizata, deci o simpla persoana, poate vinde unei societati comerciale o piesa de schimb pe baza borderoului de achizitie, exista vreo limita de valoare ? In acest caz, mai e necesara intocmirea contractului de vanzare pentru stabilirea modalitatilor de plata, daca nu persoana fizica ce poate face in cazul in care societatea nu achita pe loc c/val piesei, pentru recuperarea banilor? Societatea juridica mai are nevoie si de alte documente pentru a fi in regula din punct de vedere legal si fiscal? Persoana fizica trebuie sa faca dovada provenientei bunului respectiv?

Multumesc mult.
Buna ziua tuturor!
Va multumesc mult pentru raspuns si intelegere!!!!
Va doresc tuturor o zicat mai buna si plina de succese!