Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul indexare pensie 2014
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul indexare pensie 2014

Buna ziua!
Ma poate lamuri cineva in legatura cu calcularea indexarii pensiilor incepand cu 1 ian.2014?
Daca indexarea se face cu cca.3,76%,care reprezinta inflatia pe 2013,atunci unde se regaseste( in intregime )aplicarea art102 din Legea 263/2010 care prevede:("Valoarea punctului de pensie se majorează anual cu 100% din rata inflaţiei), la care se adaugă 50% din creşterea reală a câştigului salarial mediu brut, realizat pe anul precedent"?
Sau daca in cei 3,76% se regasesc si cei "50% din creşterea reală a câştigului salarial mediu brut, realizat pe anul precedent",atunci cat este rata inflatiei pe 2013?
Va multumesc celor care ma puteti ajuta !
Cunosc ce spune 102,

1. La articolul 102, alineatele (2)si(4) se modifica si vor avea urmatorul cuprins:
"(2) Valoarea punctului de pensie se majoreaza anual cu 100% din rata medie anuala a inflatiei, la care se adauga 50% din cresterea reala a castigului salarial mediu brut realizat.
(3) In situatia in care unul dintre indicatorii prevazuti la alin. (2) are valoare negativa, la stabilirea valorii punctului de pensie se utilizeaza indicatorul cu valoare pozitiva.
(4) In situatia in care indicatorii prevazuti la alin. (2) au valori negative, se pastreaza ultima valoare a punctului de pensie."

2. La articolul 102, dupa alineatul (2) se introduce un nou alineat, alineatul (2^1), cu urmatorul cuprins:
"(2^1) Incepand cu anul 2013, indicatorii prevazuti la alin. (2), utilizati la stabilirea valorii punctului de pensie pentru anul urmator, sunt cei definitivi, cunoscuti in anul curent pentru anul calendaristic anterior, comunicati de Institutul National de Statistica".

Dar acel articol din lege, nu s-a aplicat nici in 2012, in 2013 ianuarie punctul de pensie s-a stabilit prin art. II din OUG 1/2013(poate prin respectarea acelui algoritm de calcul, nu stiu):
Art. II - In anul 2013 valoarea punctului de pensie este de 762,1 lei.
In concluzie, asteptam :) exista mari sanse sa inventeze noi moduri de calcul, in dulcele stil romanesc.
Desi L263/2010,a intrat in vigoare la 1 ian.2011,aplicarea art.102 s-a amanat de fiecare data prin OUG(din lipsa de fonduri,cica!)Cand s-a pus in aplicare in 2013,s-a dat doar 4% inflatia,nu cred ca s-a corelat si cu "50% din cresterea reala a castigului salarial mediu brut realizat.Acum de la 1 ian.2014,vor sa aplice(din nou)doar inflatia 3,76%?.Oare nu trebuie sa se respecte Legea in intregime,chiar daca se dau OUG?
"Nimeni nu e mai presus de lege" ...oare?...intreb!

din pacate.... sunt altii mai presus de lege :)
traim unde traim :)
Ca la noi la nimenea, sunt bani pentru primari desi nu exista o lege in acest sens iar legea 263/2010 nu se aplica, in mod normal trebuia sa se aplice in totalitate asa cum s-a aplicat legea 19/2000 sau legile pensiilor precedente. Au modificat atat de mult legea pensiilor incat pensionarilor pensionati la actuala lege le este imposibil sa-si gestioneze venitul ca sa isi acopere toate cheltuielile, DAR cine vede? Ministrii actualului guvern sunt la fel de ORBI ca si ministrii guvernului boc.
Inflatia pentru 2012 a fost de 3,33% la care s-a adaugat 50% din cresterea reala a castigului salarial mediu brut, pe anul precedent, adica 0,43, deci total 3,76% pt.cresterea punctului de pensie (790,7 lei cu 01.01.2014) .

tudorvaleriu a scris:

Inca nu s-a terminata anul 2013 si nu s-a calculat rata inflatiei da catre INS.

Calculele se fac cu datele definitive ale anului anterior adica 2012.
Gabriela Pintea, Consilier juridic