Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Procedura CEDO si daune pentru calificarea motivelor ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Procedura CEDO si daune pentru calificarea motivelor de recurs ca fiind inadmisibile

Buna seara,

Va solicit ajutorul pentru a promova o actiune la CEDO pentru tatal meu, care s-a judecat pentru o actiune in contencios administrativ de anulare a actelor - certificat de handicap si decizia comisiei superioare de handicap.

As dori sa imi spuneti si mie unde pot gasi un formular actual/in vigoare in prezent pentru o actiune/cerere introductiva la CEDO (prin care dorim sa sesizam CEDO), adresa sediului CEDO si un ghid in vigoare cu pasii pe care trebuie sa il urmam.

De asemenea, va cer cateva idei cu privire la actiunea pe care dorim sa o promovam in temeiul art. 6 din CEDO motivat de faptul ca instantele din tara au incalcat dreptul la un proces echitabil.

Va prezint mai jos un scurt istoric al spetei:

Tatal meu a introdus o actiune in instanta de contencios (la curtea de apel), in temeiul vechiului cod de procedura civila, de anulare unui certificat de handicap si a deciziei de respeingere a contestatiei impotriva acestuia, pentru recunoasterea gradului II (accentuat) in loc de gradul III (care i s-a acordat) si, ca despagubiri, acordarea diferentei reprezentand contravaloarea indemnizatiei de handicap aferente.

Curtea de apel a respins actiunea iar recursul a ajuns pe rolul inaltei curti de casatie.
Pentru ca s-a acordat un termen foarte lung (peste 1 an), am facut cerere de preschimbare termen, s-a preschimbat termenul peste 2 luni iar inainte de a se ajunge la judecata, Intre timp a aparut legea 2/2013 care prevede:
Art. XXIII
(1) Procesele in prima instanta, precum si caile de atac in materia contenciosului administrativ si fiscal, in curs de judecata la data schimbarii, potrivit dispozitiilor prezentei legi, a competentei instantelor legal investite se judeca de instantele devenite competente potrivit prezentei legi.
(2) Recursurile aflate pe rolul Inaltei Curti de Casatie si Justitie - Sectia de contencios administrativ si fiscal la data intrarii in vigoare a prezentei legi si care, potrivit prezentei legi, sunt de competenta curtilor de apel se trimit la curtile de apel.

In temeiul acestui articol, recursul a fost declinat spre solutionare de la inalta curte la aceeasi curte de apel care a judecat si fondul cauzei.

Am facut o cerere de stramutare la inalta curte ca sa inainteze recursul la o alte curte de apel motivat de faptul ca se incalca dreptul la un proces echitabil (prin aplicarea legii 2/2013, intrucat mi se pare inadmisibil ca instanta care a judecat fondul sa judece si recursul) si pe motiv de banuaiala legitima, avand in vedere ca exista riscul ca judecatori al aceleasi curti de apel care urmau sa judece recursul, colegi ai celor care au judecat fondul, sa fie subiectivi in pronuntarea solutiei.

Inalta curte a respins cererea de stramutare, iar curtea de apel respectiva a judecat si respins recursul.

Faptul ca in recurs curtea de apel a motivat si solutionat gresit in opinia mea ca: dat fiind faptul ca cererea tatalui meu a fost intemeiata, printre altele, pe OG 27/2002 (care este o procedura diferita), anumite motive de recurs ar fi inadmisibile; - fara sa tina cont de motivatia in fapt, temeiul legal inclusiv al legii contenciosului administrativ din cerere si din procedura prealabila, care duceau la concluzia ca acestea se circumscriau unei actiuni in contencios administrativ, imprejurare care rezulta si din modul cum au fost formulate capetele de cerere (sa se anuleze actele administrative emise de parati).

Pai daca era o procedura diferita de cea de contencios administrativ intemeiata pe legea contenciosului, si instanta de recurs considera ca motivele de fapt si obiectul cererii invocate in actiune se circumscriau unei actiuni de alta natura decat cea de contencios, de ce nu a constatat greseala instantei de fond care nu a disjuns cauza si nu a casat hotararea de fond si a nu a trimis spre rejudecare cauza?

Pentru motivele prezentate mai sus, intentionam sa formulam o actiunea la CEDO pentru incalcarea dreptului al un proces echitabil, prin care sa solicitam cu titlu de prejudiciu/daune materiale statului roman contravaloarea indemnizatiei de handicap pentru gradul II (accentuat), intrucat tatalui meu nu i s-a respectat dreptul de a avea un proces echitabil si de a avea sanse legale de a beneficia de o solutie corecta, fiind astfel privat de aceasta indemnizatie.
Daunele le-am putea demonstra pe legea nr. 448/2006 - ce drepturi putea sa primeasca daca ar fi beneficiat de un proces echitabil.

De aceea, va cer ajutorul si parerile pentru demersurile pe care intentionam sa le facem.

Multumim anticipat pentru sprijin.
eagle_free, utilizator
Multumesc mult pentru sfaturile voastre. O sa mai revin pentru intrebari, daca o sa ma mai am nelamuriri.

Sarbatori fericite sa aveti !
Mai am si eu cateva nelamuriri (intrebari):
- actele doveditoare (acte medicale, contestatii, decizii ale organelor administratiei publice, hotarari judecatoresti etc.) se trimit la CEDO intr-un exemplar sau in 2 exemplare? Se trimit copii simple de pe actele doveditoare sau trebuie neaparat sa fie copii certificate conform cu originalul?
- Daca invoc ca mi s-a incalcat dreptul la un proces echitabil si din cauza asta am fost impiedicat/lipsit de sansa castigarii dreptul la despagubirile cerute in cadrul unei actiuni de contencios administrativ, pot sa cer la CEDO ca daune materiale contravaloarea acestor despagubiri?
- Se pot cere daune materiale in lei la CEDO?
- Incalcarea dreptului la o buna dministratie care se regaseste la principiile de la art. 41 din Carta drepturilor fundamentale ale Uniunii europene este de competenta Curtii Europene a Drepturilor Omului?
- Se poate formula o expunere de motive la cererea adresata CEDO, adapatat si redactata de victim ape urmatoarele pagini care preced formularului cu sectiunea respectiva?
- Daca incalcarile din Carta drepturilor fundamentale ale Uniunii europene nu este de competenta Curtii Europene a Drepturilor Omului, atunci care instanta internationala judeca asemenea incalcari?
- acordarea drepturilor de handicap (in baza legii nr. 448/2006), fiind o protectie sociala oferita de stat, este cumva garantata si impusa statelor membre prin Conventia Europeana a Drepturilor Omului si protocoalele anexa la conventie?
Stimat forumist,

1. Actele se trimit în copie simplă, într-un singur exemplar;

2. Daunele care se pot cere Curții din Strasbourg sunt atât daune morale, cât și daune materiale - prejudiciul efectiv, plus cheltuielile avansate cu procedura parcursă;

3. CEDO judecă exclusiv încălcări ale Convenției pentru Protecția Drepturilor Omului și Libertăților Fundamentale - document cunoscut drept Covenția Europeană, nimic mai mult;

4. Întrebarea privind dreptul Uniunii Europene este mult prea vagă, iar CURIA (Curtea de Justiție a Uniunii Europene, diferită de CEDO) are un rol limitat. În legătură cu accesul la acea instanță, se pot invoca apărări în procesul intern, precum procedura Întrebărilor Preliminarii. Oricum, aici este un subiect foarte vast, nu poate fi discutat pe larg;

5. Precum v-am spus, CEDO judecă exclusiv violări ale drepturilor omului protejate de Convenția Europeană. Strict ca bază de discuțe, drepturi ale persoanelor cu handicap pot fi incluse, să zicem, în Art.8 al Convenției, care apără Dreptul la respectarea vieţii private şi de familie. Este însă o greșeală, însă, să vă gândiți la astfel de drepturi ca la o lege internă, fie ea și Legea nr. 448/2006. CEDO presupune, pur și simplu, un alt mod de abordare.

Cu stimă.
andreigrigoriu, moderator
eagle_free a scris:

Buna seara,

Va solicit ajutorul pentru a promova o actiune la CEDO pentru tatal meu, care s-a judecat pentru o actiune in contencios administrativ de anulare a actelor - certificat de handicap si decizia comisiei superioare de handicap.

As dori sa imi spuneti si mie unde pot gasi un formular actual/in vigoare in prezent pentru o actiune/cerere introductiva la CEDO (prin care dorim sa sesizam CEDO), adresa sediului CEDO si un ghid in vigoare cu pasii pe care trebuie sa il urmam.

De asemenea, va cer cateva idei cu privire la actiunea pe care dorim sa o promovam in temeiul art. 6 din CEDO motivat de faptul ca instantele din tara au incalcat dreptul la un proces echitabil.

Va prezint mai jos un scurt istoric al spetei:

Tatal meu a introdus o actiune in instanta de contencios (la curtea de apel), in temeiul vechiului cod de procedura civila, de anulare unui certificat de handicap si a deciziei de respeingere a contestatiei impotriva acestuia, pentru recunoasterea gradului II (accentuat) in loc de gradul III (care i s-a acordat) si, ca despagubiri, acordarea diferentei reprezentand contravaloarea indemnizatiei de handicap aferente.

Curtea de apel a respins actiunea iar recursul a ajuns pe rolul inaltei curti de casatie.
Pentru ca s-a acordat un termen foarte lung (peste 1 an), am facut cerere de preschimbare termen, s-a preschimbat termenul peste 2 luni iar inainte de a se ajunge la judecata, Intre timp a aparut legea 2/2013 care prevede:
Art. XXIII
(1) Procesele in prima instanta, precum si caile de atac in materia contenciosului administrativ si fiscal, in curs de judecata la data schimbarii, potrivit dispozitiilor prezentei legi, a competentei instantelor legal investite se judeca de instantele devenite competente potrivit prezentei legi.
(2) Recursurile aflate pe rolul Inaltei Curti de Casatie si Justitie - Sectia de contencios administrativ si fiscal la data intrarii in vigoare a prezentei legi si care, potrivit prezentei legi, sunt de competenta curtilor de apel se trimit la curtile de apel.

In temeiul acestui articol, recursul a fost declinat spre solutionare de la inalta curte la aceeasi curte de apel care a judecat si fondul cauzei.

Am facut o cerere de stramutare la inalta curte ca sa inainteze recursul la o alte curte de apel motivat de faptul ca se incalca dreptul la un proces echitabil (prin aplicarea legii 2/2013, intrucat mi se pare inadmisibil ca instanta care a judecat fondul sa judece si recursul) si pe motiv de banuaiala legitima, avand in vedere ca exista riscul ca judecatori al aceleasi curti de apel care urmau sa judece recursul, colegi ai celor care au judecat fondul, sa fie subiectivi in pronuntarea solutiei.

Inalta curte a respins cererea de stramutare, iar curtea de apel respectiva a judecat si respins recursul.

Faptul ca in recurs curtea de apel a motivat si solutionat gresit in opinia mea ca: dat fiind faptul ca cererea tatalui meu a fost intemeiata, printre altele, pe OG 27/2002 (care este o procedura diferita), anumite motive de recurs ar fi inadmisibile; - fara sa tina cont de motivatia in fapt, temeiul legal inclusiv al legii contenciosului administrativ din cerere si din procedura prealabila, care duceau la concluzia ca acestea se circumscriau unei actiuni in contencios administrativ, imprejurare care rezulta si din modul cum au fost formulate capetele de cerere (sa se anuleze actele administrative emise de parati).

Pai daca era o procedura diferita de cea de contencios administrativ intemeiata pe legea contenciosului, si instanta de recurs considera ca motivele de fapt si obiectul cererii invocate in actiune se circumscriau unei actiuni de alta natura decat cea de contencios, de ce nu a constatat greseala instantei de fond care nu a disjuns cauza si nu a casat hotararea de fond si a nu a trimis spre rejudecare cauza?

Pentru motivele prezentate mai sus, intentionam sa formulam o actiunea la CEDO pentru incalcarea dreptului al un proces echitabil, prin care sa solicitam cu titlu de prejudiciu/daune materiale statului roman contravaloarea indemnizatiei de handicap pentru gradul II (accentuat), intrucat tatalui meu nu i s-a respectat dreptul de a avea un proces echitabil si de a avea sanse legale de a beneficia de o solutie corecta, fiind astfel privat de aceasta indemnizatie.
Daunele le-am putea demonstra pe legea nr. 448/2006 - ce drepturi putea sa primeasca daca ar fi beneficiat de un proces echitabil.

De aceea, va cer ajutorul si parerile pentru demersurile pe care intentionam sa le facem.

Multumim anticipat pentru sprijin.

Este de retinut faptul ca in motivarea cererii dvs. trebuie sa justificati ca s-au incalcat drepturile prevazute si garantate de Conventia Europeana.

Este bine sa aveti in vedere si faptul ca, CEDO analizeaza si legislatia interna si daca statul avea o obligatie pozitiva pe care nu a respectat-o.

In ceea ce priveste chestiunea cu disjungerea ati putea cauta sa motivati temeinic, desi, de regula, in caz de inadmisibilitate conform procedurilor interne nu exista sanse de reusita la CEDO, dupa parerea mea, ati putea spera la o analiza obiectiva din partea Curtii.