avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul varsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul varsta de pensionare

Buna ziua,
va rog sa-mi spuneti care ar fi varsta la care pot sa ma pensionez tinand cont de Legea 380/24.12.2013 referitor la grupa 1 de munca.Datele mele sunt urmatoarele :
-nascut 21.10 1956
-vechime in munca 25 ani si 10 luni
-grupa 1 de munca =10 ani si 10 luni
-grupa 2 de munca =3 ani si 8 luni
-facultate la zi 5 ani
-stagiu militar 1 an si 4 luni
De asemenea va rog sa-mi spuneti cat ar fi in total stagiu de cotizare?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 09:23, 9 Ianuarie 2014
Rugaminte calcul varsta de pensionare

Buna ziua!
Va solicit ajutorul, rugandu-va sa-mi spuneti care ar fi varsta la care pot sa ma pensionez tinand cont de Legea 380/24.12.2013 referitor la grupa 1 de munca. Precizez urmatoarele :
- sunt nascut la data de 12.01.1954
-total stagiu de cotizare realizat: 31 ani 1 luna si 5 zile, din care:
- in grupa I de munca: 2 ani 11 luni si 8 zile
- in conditii normale: 28 ani 1 luna si 12 zile
In afara de cele mentionate, am avut 2 ani indemnizatie de somaj si din 18.04.2008 am pensie de invaliditate.

Totodata, va rog sa-mi spuneti daca incepand cu 12.01.2014 pot beneficia de pensie de invaliditate nerevizuibila conform Legii 263/2010, articolul 79, avand in vedere ca implinesc varsta de 60 de ani.

Multumesc mult!
De la pensie de invaliditate se paote trece doar la cea de limita de varsta.
Limita de varsta la 65 de ani.
Veti trece la nerevizuibil daca in ultima decizie indepliniti(aveti realizat)stagiul complet,de 35 de ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Varsta pensionare definitiva papillon papillon Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu varsta de pensionare definitiva pt tatal meu: *este nascut in martie 1954 *are stagiul militar de 1 an si 4 luni si 7 ... (vezi toată discuția)
Data pensionare limita de varsta seneca399 seneca399 Sunt nascut in mai 1961,am 31 ani vechime in munca din care 9 ani in grupa a II-a.de munca Incepand cu 1 martie 2013 sunt pensionar invaliditate gr.III. La ce ... (vezi toată discuția)
Grupa munca ciubotarudan ciubotarudan Pentru 13 ani si 7 luni lucrati in gr. 2 de munca, la impliniriea varstei de pensionare se adauga ceva . Mentionez ca sunt barbat ,nascut pe20.06.1954 , in ... (vezi toată discuția)