Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis de conducere furat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis de conducere furat

Bună ziua,

Situația se prezintă în felul următor: mi-au fost furate atât pașaportul și cartea de identitate, cât și permisul de conducere și talonul mașinii. Orașul în care s-a petrecut furtul se numește Salonic, în Grecia. Aș dori să mă întorc acasă cu ocazia Sărbătorilor Pascale, dar nu știu dacă am dreptul de a conduce autovehiculul atâta timp cât nu mai dețin permisul de conducere care, după cum spuneam, mi-a fost furat.

De la Consulatul României am primit Titlul de Călătorie, iar de la Poliția orașului Salonic am primit o copie după declarația pe care am făcut-o în legătură cu acest eveniment nefericit. În ceea ce privește talonul, l-am primit prin poștă trimis de părinții (mașina este trecută pe numele tatălui meu).

Întrebarea mea care, bănuiesc, este destul de evidentă chiar înainte de a o adresa, este următoarea. Având în vedere circumstanțele, am dreptul să mă întorc cu mașina în țară? Dacă da, care ar fi suportul legal care-mi permite acest lucru.

Vă mulțumesc!
sebastianH, utilizator
sebastianH a scris:

Vă mulțumesc foarte mult pentru informații.

Rămâne deci calea cea mai sigură - întoarcerea în calitate de pasager.

Vă rămân recunoscător!

E cea mai sigură cale deoarece în Bulgaria e imposibil să nu fii oprit că au miliţie la tot pasul care te opresc şi la graniţă îţi cer actele. Mie mi le-au cerut, atât pe-ale mele cât şi ale maşinii.