Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Tractor cu remorca
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Tractor cu remorca

In urma implicarii intr-un accident rutier mi-a fost intocmit dosar penal de catre agentul constatator pt conducere vehicul cu permis categorie necorespunzatoare si mi s-a retinut permisul de conducere, primind dovada fara drept de conducere

Am condus un tractor agricol cu numere de inregistrare eliberate de primaria locala si avand atasata o remorca agricola, ma deplasam de la domiciliu catre terenul agricol. Posed permis categoria B

Din ce stiam tractoarele folosite pentru lucrari agricole pot circula ocazional pe drumurile publice, (in cazul meu sunt obligat sa il traversez pt a ajunge la teren), si se pot conduce cu categoria Tr

De asemenea, conform
Art. 38. –
(2) Posesorul unui permis de conducere valabil numai pentru categoria Tr are dreptul sa conduca si un ansamblu de vehicule format dintr-un tractor si una sau doua remorci.
(3) Posesorul permisului de conducere valabil pentru una dintre categoriile B, C sau CE are dreptul sa conduca si vehicule din categoria Tr.

Agentul constatator considera ca aveam nevoie de categoria E
Este corect? Daca nu, pot face ceva ? De patru luni nu pot lucra avand permisul suspendat

Cu c+ e poti conduce tractor cu doua remorci
Sunt în aceeași situație cu a dvs . Mi-au luat permisul pe motiv ca am tractat o remorca neinregistrata. Tractorul e înregistrat . Mi-au dat dovada cu drept de conducere pe 15 zile

Valika70 a scris:

Update
In final dosarul a fost clasat de procuror, tractorul fiind inregistrat la primarie ca si tractor agricol, cf codului rutier nu este considerat autovehicul deci nu pot fi cercetat ca am pus in circulatie un autovehicul cu permis necorespunzator.

Chiar si cf noului cod rutier este suficienta categoria B pt a conduce tractor agricol cu remorca OCAZIONAL pe drumul public intrucat nu exista nici un articol care sa interzica tractarea unei remorci sau mai multe avand categoria Tr

Masa maxima admisa nu este limitata in nici un fel la tractoare, doar ce cele rutiere care pot fi conduse cu cat B, nefiind cazul meu

Aviz amatorilor aflati in acceasi situatie