Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Discutarea perimãrii și posibilitatea repunerii ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Discutarea perimãrii și posibilitatea repunerii cauzei pe rol

In cazul in care un pr civil a fost suspendat peste 1 an pentru art 155^1 , perimarea se face cu citarea partilor?

Mai poate fi repus pe rol acel proces?
Noul Cod de Procedura Civila prevede la art. 420
Procedura perimării
(1) Perimarea se constată din oficiu sau la cererea părţii interesate. Judecătorul va cita de urgenţă părţile şi va dispune grefierului să întocmească un referat asupra actelor de procedură în legătură cu perimarea.
(2) Perimarea poate fi invocată şi pe cale de excepţie în camera de consiliu sau în şedinţă publică.
(3) Perimarea cererii de chemare în judecată nu poate fi ridicată pentru prima oară în instanţa de apel.

iar la art. 421
(1) Dacă instanţa constată că perimarea nu a intervenit, pronunţă o încheiere care poate fi atacată odată cu fondul procesului.
(2) Hotărârea care constată perimarea este supusă recursului, la instanţa ierarhic superioară, în termen de 5 zile de la pronunţare. Când perimarea se constată de o secţie a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, recursul se judecă de Completul de 5 judecători.
@ Mediere-HTA

Într-un litigiu care a început când era în vigoare vechiul Cod de procedură civilă rămân aplicabile dispozițiile acestui act normativ până la finalizarea lui.

@ leusan

Perimarea unei cereri de chemare în judecată se soluționează întotdeauna cu citarea părților. Litigiul va continua dacă instanța constată că perimarea nu a operat.