Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Inchidere magazin
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Inchidere magazin

Buna ziua
Am o I.I NEPLATITOARE DE TVA.Am avut un magazin de haine SH pe care l-am inchis acum cateva luni;a functionat vreo 3 luni. Nu am depus la Fisc niciun registru,Ce ar trebui sa fac sa inchid acel magazin ?As vrea sa deschid altul in alta parte,deci vreau sa pastrez firma,dar sa inchid magazinul.Cu ce acte trebuie sa ma prezint la Fisc?Nu am acel registru de incasari si plati.il pot lua acum?Cum sa fac?Multumesc

Se poate totusi sa inchei contractul de inchiriere spatiu comercial,sa-l duc asa la ONRC si apoi sa-l inregistrez in 15 zile la ANAF?Va multumesc din suflet.
Multumesc pt.raspunsuri.Daca registru jurnal de incasari si plati a fost completat ulterior si nu a fost inregistrat si snuruit la finante ,acum ca inchid magazinul si il predau la finante e posibil sa am probleme?Multumesc
In casa de marcat la un magazin SECOND hand trebuie sa inscriu coduri pentru fiecare articol in parte (blugi,pantaloni,fuste ,rochii etc)sau e suficient sa scriu doar 3 coduri:imbracaminte,incaltaminte si articole pentru casa?
Multumesc.
Buna ziua!
La un magazin SH daca cumpar marfa pentru o luna -1000 kg ca sa am pentru fiecare saptamana 250 kg cum fac nir-ul,se poate sa-l fac cumva saptamanal ca ma gandesc ca factura trebuie inregistrata imediat,dar eu am nevoie sa impart aceasta marfa pe 4 saptamani,iar in fiecare saptamana am reduceri de pret.Cum procedez ?Va multumesc.