Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatia de stat dupa varsta de 18 ani (la studenti?)
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatia de stat dupa varsta de 18 ani (la studenti?)

Buna ziua!
Va rog foarte mult sa ma informati daca, alocatia de stat se da si studentilor la zi sau doar daca inca sunt elevi dupa ce au implinit varsta de 18 ani.
Multumesc mult!
Legea 61/1993
art.1
(1) Se instituie alocaţia de stat pentru copii ca formă de ocrotire a statului acordată tuturor copiilor, fără discriminare.
(2) Beneficiază de alocaţie de stat pentru copii toţi copiii în vârstă de până la 18 ani.
(3) Alocaţia de stat pentru copii se acordă şi tinerilor care au împlinit vârsta de 18 ani, care urmează cursurile învăţământului liceal sau profesional, organizate în condiţiile legii, până la terminarea acestora.
.....
Tot repetați aceste articole dar nu dati un raspuns clar scurt si la obiect. Incercati sa faceti un efort pentru ca articolele ne can baga in ceata. Au sau nu studentii si elevii de postliceală drept de alocație de la stat? Apropo elevii de postliceală au drept de abonament stb gratuit ca orice alt elev...iar studentii o reducere de 50%. In concluzie care e realitatea? Mulțumesc pentru efort!

Cornel Vasile a scris:

Legea 61/1993
art.1
(1) Se instituie alocaţia de stat pentru copii ca formă de ocrotire a statului acordată tuturor copiilor, fără discriminare.
(2) Beneficiază de alocaţie de stat pentru copii toţi copiii în vârstă de până la 18 ani.
(3) Alocaţia de stat pentru copii se acordă şi tinerilor care au împlinit vârsta de 18 ani, care urmează cursurile învăţământului liceal sau profesional, organizate în condiţiile legii, până la terminarea acestora.
.....

Anca46, utilizator
Care parte din aceste articole de lege va “ cam baga in ceata “ ? ca sunt destul de clare : copiii au dreptul la alocatie pana la 18 ani . In situatia in care sunt elevii unei scoli la aceasta varsta , acordarea alocatiei se prelungeste pana o termina : pana la terminarea liceului ( daca sunt elevi la un liceu , acesta fiind invatamantul liceal ) , sau pana la terminarea scolii profesionale ( acesta fiind invatamantul profesional ) . Daca legiuitorul ar fi intentionat altfel , ar fi adaugat “ invatamantul universitar “ sau/si “ invatamantul postliceal “ . Dar nu a facut-o . Deci - scurt si la obiect - nici studentii , nici elevii de scoala postliceala NU au dreptul la alocatia de stat pentru copii . Nu este nici o legatura intre alocatii si abonamentele pentru transportul public .
CHKa, utilizator