Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensia de intretinere la doi copii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensia de intretinere la doi copii

buna ziua, in anul 2007 am divortat. Din prima casatorie am o fetita, pentru care platesc pensia de intretinere 120 lei / dintr-un venit de 550 lei /. In anul 2008 din actuala casatorie a rezultat inca o fetita. Pina acum nu am introdus nici-o actiune pentru reducerea pensiei alimentare, insa acum fosta sotie a pornit un razboi impotriva mea in justitie privind pensia alimentara. As dori sa stiu cit ar fi pensia alimentara pentru prima fetita in momentul de fata cind am in intretinere inca un copil.
Cuantumul pensiei de intretinere pentru doi copii ar fi de 1/3 din veniturile nete realizate si nu 1/6>baxa de calcul pentru trei copii este de 1/2 din veniturile nette,pensiile urmand a fi stabilite in functie de varsta si nevoile personale ale fiecarui minor