Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Calitate procesuala pasiva intr-o actiune in ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Calitate procesuala pasiva intr-o actiune in raspundere delictuala

o sicietate a efectuat pe un carosabil lucrari pe care nu le-au semnalizat. Urmare acestui fapt a avut loc un accident de circulatie. Pe cine cheama in judecata soferul implicat in accident, pe societatea care a efectuat lucrari, pe asiguratorul firmei respective sau pe amandou.
revin cu o completare la subiectul postat anterior, daca partea vatamata s-a impacat cu soferul vinovat de producerea accidentului, acesta se mai poate constitui parte civila impotriva asiguratorului celui vinovat de accident???