Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Sponsorizare persoana juridica catre persoana fizica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Sponsorizare persoana juridica catre persoana fizica

Am si eu o intrebare.
Trebuie sa anexez ceva documente in spatele acestui contract de sponsorizare?
Mentionez ca doresc o sponsorizare pentru sport, iar beneficiarul este o persoana fizica. Imi trebuie ceva adeverinta de la clubul unde este legitimat?
Dar din punct de vedere legal exista si posibilitatea sa inchei sponsorizarea direct cu persoana fizica?
Pentru ca vreau sa-si gestioneze singura banii, nu clubul.
Poate fi dar tot va trebuie acea solicitare de la club (ong). Va redau din legea sponsorizarii si cititi ultimul punct:
Art. 4. - (1) Poate fi beneficiar al sponsorizarii:
a) orice persoana juridica fara scop lucrativ, care desfasoara in Romania sau urmeaza sa desfasoare o activitate in domeniile: cultural, artistic, educativ, de invatamant, stiintific - cercetare fundamentala si aplicata, umanitar, religios, filantropic, sportiv, al protectiei drepturilor omului, medico-sanitar, de asistenta si servicii sociale, de protectia mediului, social si comunitar, de reprezentare a asociatiilor profesionale, precum si de intretinere, restaurare, conservare si punere in valoare a monumentelor istorice;
b) institutiile si autoritatile publice, inclusiv organele de specialitate ale administratiei publice, pentru activitatile prevazute la lit. a);
c) de asemenea, pot fi sponsorizati, in conditiile prezentei legi, emisiuni ori programe ale organismelor de televiziune sau radiodifuziune, precum si carti ori publicatii din domeniile definite la lit. a);
d) orice persoana fizica cu domiciliul in Romania a carei activitate in unul dintre domeniile prevazute la lit. a) este recunoscuta de catre o persoana juridica fara scop lucrativ sau de catre o institutie publica ce activeaza in domeniul pentru care se solicita sponsorizarea.