Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Taxa UCMR - ADA pentru TV in magazin
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Taxa UCMR - ADA pentru TV in magazin

Lucrez la o societate ce comercializeaza bauturi alcoolice, tigari si ceva snaks-uri. Societatea detine un televizor pe cablu ce e pornit in permanenta pe diferite posturi, dar nu la volum maxim sau cu scopul de a face petreceri. Cei de la ucmr solicita o taxa pentru drept de autor, motivand atragerea clientilor cu ajutorul televizorului. Tin sa mentionez ca acum vreo 10 ani localul era discoteca, dar acum nu mai este. Credeti ca este legala aceasta taxa?
Da. Muzica difuzata pe canalele tv difuzate in camere a fost compusa, interpretata si produsa de cineva. Acestia se numesc titulari de drepturi si, odata cu folosirea muncii lor, trebuie remunerati.
UPFR reprezinta producatorii, UCMR-ADA autorii iar CREDIDAM, artistii interpreti si executanti. Mai mult, avand in vedere ca difuzati opere audiovizuale, trebuie sa achitati remuneratii si catre UPFAR-ARGOA.

RaresPilat a scris:

Buna ziua, sunt proprietarul unei agropensiuni in Mărginimea Sibiului si tocmai am fost contactat de către un reprezentant upfr, pt. Licențierea distribuirii de muzica ambientala in incinta pensiunii! Menționez ca am 4 televizoare in cele 4 dormitoare pt. cazare si nu am alte surse de difuzare a muzicii sau alte programe in spațiile comune! Ma întreb in aceasta situație trebuie sa plătesc aceste sume care sunt destul de mari ( 250 lei/luna)?!