Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA Declarații D220, D600 nedepuse la timp
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA Declarații D220, D600 nedepuse la timp

Bună dimineața!

Sunt PFA din octombrie 2013. Nu am plătit contabil și se pare că singur nu mi-a ieșit deloc bine.

Am aflat de pe Internet că trebuia să fi depus declarațiile D220 și D600 până în 30 ianuarie... Am de gând să le depun săptămâna asta.

La ce ar trebui să mă aștept?
Amenda plus bataie. Glumesc.
La infiintare trebuia sa depuneti D 220 obligatoriu si D 600 ( dar nu toate sunt obligate sa depuna d 600). Si sa va inregistrati la Anaf cu doua registre.
Mai departe in 2014 trebuie sa depuneti D 220 daca veniturile preconizate in 2014 sunt +- 20 % fata de 2013 si D 600 pana pe 31.01 ( obligatie in anumite conditii ).
D 220 se depune odata cu D 200.
De asemenea pana pe 25.02 trebuia depusa o declaratie ( 392 ) daca ati avut venituri. Amenda pt nedepunere este de 14.000 de lei.
Va sfatuiesc sa apelati macar la consultanta fiscala daca vreti sa tineti contabilitatea dvs...
Mulțumesc. :)

Am depus la înființare D 220 și D 600 pentru 2013.

Înregistrarea registrelor nu cred că am făcut-o. Am cumpărat de la librărie (și încă n-am făcut nimic cu ele):
- Registrul - Jurnal de încasări și plăți
- Registrul inventar
- Jurnal pentru cumpărări
- Jurnal pentru vânzări
Recent am cumpărat și Registrul Unic de Control.

D 392 am depus-o la timp (în ultima zi).

Preconizez că venitul lunar pe 2014 va fi aproximativ același. Deci nu va fi diferență de +20% - 20%...

La D 220 - în instrucțiuni - am găsit:
„‐ până la data de 25 mai a anului de impunere, odată cu declarația privind venitul
realizat, în cazul contribuabililor care, în anul anterior, au realizat pierderi şi cei care, au realizat venituri pe perioade mai mici decât anul fiscal, precum şi cei care, din motive obiective, estimează că vor realiza venituri care diferă cu cel puțin 20% față de anul fiscal anterior.”

Oare mă încadrez la „au realizat venituri pe perioade mai mici decât anul fiscal”? Ar fi OK data de 25 mai și pentru mine?

Amenda este aceeași pentru orice declarație nedepusă? Sunt ceva șanse să scap de ea? :)
Ai depus D220 si D600 pentru 2013? Inseamna ca ai declarat in D220 un venit mai mare decat 804 lei lunar pentru 2013. Daca ai declarat un venit mai mic decat 804 lei nu trebuia depus D600 deoarece nu esti obligat sa platesti CAS. Sunt curios cat ti-a venit de plata CAS pentru anul 2013.

Pentru detalii despre obligativitatea depunerii D600 vezi raspunsul meu de aici www.avocatnet.ro/content/for...

Ai depus D392A sau D392B ? D392A este pentru PFA platitoare de TVA si D392B pentru PFA neplatitoare de TVA.

Daca anul trecut ai realizat venituri pe perioade mai mici decat anul fiscal (in cazul tau 3 luni - octombrie, noiembrie, decembrie) trebuie sa depui D220 pentru 2014.

D220 trebuia depus pana la 31 ianuarie doar daca esti impozitat pe baza de norma de venit sau te incadrezi la categoriile de contribuabili mentionate in Calendarul obligatiilor fiscale 2014 pentru ziua de 31 ianuarie aferente depunerii D220 si anume:
- Contribuabilii care obţin venituri din activităţi independente, impuşi pe bază de norme de venit
- Contribuabilii care obţin venituri din drepturi de proprietate intelectuală
- Contribuabilii care obţin venituri din activităţi agricole, conform C.F. art. 71
- Contribuabilii care obţin venituri din cedarea folosinţei bunurilor (sub 5 contracte de închiriere)

Daca esti in sistem real, D220 se depune pana pe 26 mai in conditiile gasite de tine la instructiuni.

Deci daca esti impozitat in sistem real si anul trecut ai realizat veniituri lunare mai mici decat 804 lei, nu cred ca o sa iei amenda pentru nedepunerea D220 si D600 pana acum.
LuceNera, utilizator