avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Autoturism MMA 2500 kg+ Platforma 2700 kg MMA?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Autoturism MMA 2500 kg+ Platforma 2700 kg MMA?

Buna tuturor,
Am cautat pretutindeni dar nu gasesc nimic mai detaliat in privinta remorcarii unei platforme auto.Din start permisul imi va permite lucrul asta ca o sa am toate gradele dar sunt in dilema in privinta automobilului tragator.
Pe scurt si la subiect. Daca MMA(masa maxima admisa) a autoturismului tragator este 2500-2600kg, iar in carte este trecut ca are voie maxim sa tracteze o remorca cu mma de 2140 kg este legal sa leg de masina o platforma a carei MMA este 2700 kg DAR sa ma incadrez cu greutatea in cei 2140kg pe care are voie autoturismul sa tracteze?sau este obligatoriu ca autoturismul tragator sa poata trage MMA a platformei?
Aici este vorba de un Bmw 530d Touring(MMA 2500 sau 2600 kg care in certificat are specificat ca are voie sa remorcheze maxim 2140 kg)
In cazul unei dube am aceeasi dilema
Sprinter, MMA 3500kg, remorcare maxim 2200 kg.
Repet , daca pe platforma cu MMA de 2700 kg se incarca maxim cei 2140kg in cazul bmw-ului si 2200kg in cazul sprinterului sunt ok d.p.d.v legal?
Logic domnilor !!! Se calculeaza greutatea proprie plus incarcatura !!!! Deci cum ar fi , daca ai voie sa tractezi 2500kg. Si remorca are 580 ...sa nu o tractam !!! In ungaria este lege data din 2013, in austria .in polonia, in germania, slovacia, cehia!!!daca exista vreun militian care are doar 8 clase trebuie sa ceri cantarul , iar daca depasesti kg
Suporti consecintele !!!
Buna ma puteti lamuri si pe mine am un renault cu masa in ordine in mers cu 2660kg si la F1 masa maxima tehnica admisibila,cu exceptia motocicletelor 4650kg si la categorie am n2 cu ce categorie se poate conduce

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pentru masina electrica trebuie permis de conducere? marinescu112233 marinescu112233 pentru masina electrica trebuie permis de conducere sau daca nu atunci ce trebuie sa poti circula (vezi toată discuția)
Eu am cat b ContSters504976 ContSters504976 Daca pot sa tractez o semiremorca avand 1800 de kg cu cat b sau cu cat be (vezi toată discuția)