Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Neluarea in calcul a grupei a 2-a de muncã
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Neluarea in calcul a grupei a 2-a de muncã

Nu mi s-a luat în calcul, la stabilirea stagiului de cotizare, perioada în care, conform menţiunilor din carnetul de muncă, am lucrat în cadrul Santierului Naval 2 Mai Mangalia (actual SC Daewoo Mangalia Heavy Industries S.A.), 01.04.1980-01.01.1992, ca "dactilograf" şi am fost incadrată în grupa a II-a de muncă, în proporţie de 100%. din programul normal de lucru din “activitatea industrie”.
În conformitate cu adresele 43G/2853 din 12.10.1999 şi 277/23.03.1010 (pe care le-am anexat şi la Casa de pensii) ale Ministerului Muncii şi Protecţiei Sociale, în care se invocă pct.3 şi 6 la Ordinul 50/1990 - “se aprobă ca “intreg personalul societăţii din “activitateas industrie” să beneficieze de încadrare în grupa a II-a de muncă până la data de 31.12.1998”
Am fost intr-adevăr dactilografă, dar am lucrat în nişte condiţii destul de nocive. Locuiam într-o baracă metalică - unde iarna îngheţam de frig, iar vara suportam temperaturi şi de 50 grade, mergeam pe vapor şi făceam inventarele, procesele verbale de construcţie şi reparaţii ale navelor, apoi lunar, eu şi ceilalţi colegi, urcam pe vapor, sa curăţăm rugina, de unde plecam năucă după atâta fum, pulberi de tablare şi zgomot.
Conform pct.6 din Ordinul 50/1990, Consiliul de Administraţie şi Sindicatul Liber au aprobat încadrarea în grupele I şi II de muncă a întregului personal al societăţii din “activitatea industrie”, fiind îndeplinite şi prevederile Legii nr.49/1992 şi atunci de ce casa de pensii cenzurează acest drept?
Potrivit art 2 din H.G. nr. 1223/1990 nominalizarea persoanelor care se încadrează în grupa a II-a de muncă se face de către consiliile de administraţie împreună cu sindicatele libere din unităţi, Casa de pensii având obligaţia de a lua în calcul la stabilirea pensiei toate dovezile petentului cu privire la munca desfăşurată în condiţiile legii.
Adeverinţa, cu anexele, de la SC Daewoo Mangalia, este conform anexei 14 din HG 257/2011, în carnetul de muncă este menţionată grupa a II-a cu 100%, şi totuşi, nu mi-a fost luată în calcul grupa. De ce?
ma puteti ajuta cu decizia ICRN 2 Mai Mangalia şi Hotărârea Consiliului de Administraţie din 11.05.1990, am lucrat 89-91 in santierul naval la reparatii nave.
va multumesc
sorin vladoiu