Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale ajutati ma cu dizolvarea unei firme
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

ajutati ma cu dizolvarea unei firme

buna ziua
am o firma infiintata in anul 2002 de comert cu amanuntul
in primele 2 luni am avut ceva activitate si am si depus la administratie hartiile cerute
in 2003 am suspendat activitatea
din 2003 pana in prezent nu am mai depus la administratie si imi tot trimiteau instiintari ca nu am depus bilanturi.acestea nu au fost depuse pt ca am avut un contabil....
intrebarea mea este cum scap de firma si fara sa platesc amenda la administratie
va multumesc
danielcraciun a scris:

revin cu o intrebare:amenda la financiar este pe an sau pentru fiecare declaratie nedepusa?
va multumesc

amenda se da pentru fiecare declaratie si bilant, in parte.
twinkle23 a scris:

am decis sa dizolv si lichidez srl pe care il am din cauza impozitului pe profit. firma nu a scos niciodata ceva peste zero, eu sunt asociatul unic, eu am imprumutat firma si am fost atent sa platesc si amenzi, impozite, sa depun declaratiile si bilanturile.
trecand peste incorectitudinile sistemului, vreau sa o inchid de tot si am urmatoarea situatie:
am obtinut CAEN vers.2. ar trebui sa-i fac act constitutiv din nou. contractul de comodat pentru sediu a expirat.
pot sa depun cerere de dizolvare-lichidare simultana fara sa-i fac actul constitutiv din nou pe motiv ca nu mai are sediu social?
si daca nu se poate, ce ar trebui sa fac in cazul de fata pentru a dizolva si lichida firma cu costuri minime? care sunt acelea? ce documente imi trebuie sa depun la ONRC?

multumesc pentru indrumari si raspunsurile ulterioare.

revin cu rugamintea sa imi raspunda cineva in situatia de mai sus ce e de facut
multumesc
davideg a scris:

danielcraciun a scris:

revin cu o intrebare:amenda la financiar este pe an sau pentru fiecare declaratie nedepusa?
va multumesc

amenda se da pentru fiecare declaratie si bilant, in parte.

Poate davideg are dreptate, nu o contrazic, dar eu am avut un caz anul trecut in toamna. Contabilul clientului meu, nu depusese mai multe declaratii pe o perioada cam lunga (vreo 3-4 ani). I s-a intocmit proces verbal in care s-a scris ca nu s-au depus declaratii pe anii x, y, z si a platit o singura amenda.

twinkle23 a scris:

am decis sa dizolv si lichidez srl pe care il am din cauza impozitului pe profit. firma nu a scos niciodata ceva peste zero, eu sunt asociatul unic, eu am imprumutat firma si am fost atent sa platesc si amenzi, impozite, sa depun declaratiile si bilanturile.
trecand peste incorectitudinile sistemului, vreau sa o inchid de tot si am urmatoarea situatie:
am obtinut CAEN vers.2. ar trebui sa-i fac act constitutiv din nou. contractul de comodat pentru sediu a expirat.
pot sa depun cerere de dizolvare-lichidare simultana fara sa-i fac actul constitutiv din nou pe motiv ca nu mai are sediu social?
si daca nu se poate, ce ar trebui sa fac in cazul de fata pentru a dizolva si lichida firma cu costuri minime? care sunt acelea? ce documente imi trebuie sa depun la ONRC?

multumesc pentru indrumari si raspunsurile ulterioare.

revin cu rugamintea sa imi raspunda cineva in situatia de mai sus ce e de facut
multumesc

Acte necesare la desfiintare firma

Lichidare si Dizolvare

1. Cerere de inregistrare a mentiunii de dizolvare si lichidare
2. Hotararea AGA sau a asociatului unic prin care se dispune dizolvarea si lichidarea concomitenta a societatii, prin acordul unanim de impartire a activelor ramase, dupa plata creditorilor
3. Imputernicirea persoanei care va depune actele
4. Dovada achitarii taxelor: taxa judiciara de timbru, timbru judiciar, comisionul de transmitere a documentului la Monitorul Oficial, tariful de publicare in Monitorul Oficial al Romaniei.

Radiere

1. Cererea de radiere din Registrul Comertului
2. Certificatul de inregistrare si anexele
3. Situatia financiara de lichidare
4. Hotararea de repartizare a activelor
5. Certificat de la Fisc din care rezulta ca societatea nu are datorii la bugetul de stat si la contributiile sociale
6. Imputernicire
7. Dovada achitarii taxelor: taxa judiciara de timbru, timbru judiciar, taxa de registru.