Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 5 zile libere pt nastere numai pt tatici?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

5 zile libere pt nastere numai pt tatici?

Cf Codului muncii 'salariatii' au dreptul la 5 zile libere platite pentru nasterea copilului. Sunt mamica si in continuarea concediului maternal as vrea sa iau si eu aceste 5 zile libere si apoi sa revin la servici. Insa, surpriza, mi s-a spus ca de aceste 5 zile libere nu beneficiaza numai taticii pentru ca ele trebuie luate in termen de 4 saptamani de la producerea evenimentului. Asta nu e discriminare???
Zilele libere platite sunt "concediu". Codul muncii le si incadreaza la "Concediul de odihnă anual şi alte concedii ale salariaţilor".