Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... echivalare grupa 1 de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

echivalare grupa 1 de munca

F Stagiul total de cotizare realizat
a. Stagiul total de cotizare realizat, din care 38 ani 1 luna 17 zile
1, In sistemul public, din care 38 ani 1 luna 17 zile
- in conditii normale de munca 9 ani 10 luni 14 zile
in gr 1(legea nr.3/1977) 2 ani 7 luni 16 zile
in gr 2 (legea nr 3/1977) 19 ani 7 luni 0 zile
- stagiu aferent grupe/conditii de munca 6 ani 0 luni
Reducerea varstei standard de pensionare pentru
conditii speciale ,deosebite si sau alte conditii de munca 4 ani 0 luni
(extras dupa decizia de pensionare)
Intrebare
Este stabilita corect reducerea varstei de pensionare?
Parerea mea este ca nu si ar trebui sa arate astfel
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I sunt echivalate cu grupa “conditii speciale” astfel :
1- Numai stagiile de cotizare de minim 2 ani in societatile si meseriile nominalizate in anexelor 2 si 3 la legea pensiilor 263/2010 pentru care s-au intocmit documentatii de echivalare
2 -Toate stagiile in grupa I de minim 6 ani prin legea 380/2013
Stagiile de gr I care nu se incadreaza la punctele 1 si 2 pot fi considerate stagiile de grupa II si pot fi echivalate cu grupa conditii deosebite conform legii pensiilor 263/2010 ?. Stagiile de gr I si II echivalate cu conditii deosebite pot fi cumulate?
Daca da, ar trebui ca reducerea varstei de pensionare sa fie de 5 ani (22 ani conditii deosebite) si nu de 4 ani cum a calculat casa de pensii.
Daca raspunsul este pozitiv care este baza legala de echivalare?
Multumesc mult!
stanluc, utilizator
Da ati inteles perfect. Virsta standard de pensionare la barbati este batuta in cuie la 65 de ani (cel putin deocamdata) si daca ati depus deja dosarul, pina in februarie 21015 veti primi pensia diminuata cu 45% (sau aproape 45%). Conform legii recalcularea si trecerea la pensia de limita de virsta se face automat. Ce nu se scrie este faptul ca decizia si pensia cea noua o sa o primiti dupa cel putin 6 luni (Bineinteles veti primi si diferentele care vi se cuvin incepind cu februarie 2015 dar tot atunci) Cel putin asa se procedeaza la casa de pensii unde sint eu arondata.
Carp Mircea a scris:

Aceste prevederi au fost valabile pana la aparitia legii 380/2013

Legea 263/2010

ART. 158
(1) Perioadele de vechime in munca realizate in grupele I si a II-a de munca pana la data de 1 aprilie 2001 constituie stagiu de cotizare in conditii deosebite, in vederea reducerii varstelor de pensionare, cu exceptia celor realizate in activitatile care, conform prevederilor art. 30 alin. (1), sunt incadrate in conditii speciale.

Acum nu mai sunt valabile

[ link extern ]

Daca am 5 ani si 11 luni lucrati in grupa I de munca si 5 ani si 11 luni in grupa 2 de munca inainte de 01.04.2001 nu beneficiez de reducerea varstei de pensionare si asta datorita legii
380/2013 care s-a vrut sa repare unele inechitati ale guvernului anterior dar a creat altele.
Multumim guvernului ponta ,senatorilor si deputatilor care au adoptat asa lege.
Va rog sa-mi spuneti daca art 39 alin (2) din HG 257/2011 a fost sau nu modificat.
Multumesc!

stanluc, utilizator
LILIANA_GRIGORAS a scris:

Diminuarea pensie va fi de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare Numarul de luni la care se aplica acest procent este diferenta dintre data cind impliniti 65 de ani (virsta standard de pensionare, nu virsta la care iesiti de fapt la pensie) si data depunerii dosarului pentru pensie anticipata. Nu este drept dar asa scrie in normele de aplicare a legii 263.

Va rog sa cititi art 53 din normele de aplicare a legii pensiilor.
se vorbeste de varsta standard de pensionare si varsta standard redusa.
Daca va deschideti dreptul la pensie anticipata partiala la varsta de 60 de ani,penalizarea va fi de 9%.
Carp Mircea a scris:

Daca va deschideti dreptul la pensie anticipata partiala la varsta de 60 de ani,penalizarea va fi de 9%.

Multumesc mult pentru raspuns.
perioada anticipare = 12 luni (65 ani - 4 ani grupa = 1 an) X 0,75% = 9%