Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Care este baza legala pentru cumul de functii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Care este baza legala pentru cumul de functii

As dori sa stiu care este baza legala pentru a ocupa la cumul, prin concurs, inca o jumatate de norma de informatician pe langa cea de profesor (de informatica).

Conform codului muncii inteleg ca am dreptul, insa nu imi dau seama in ce conditii (unii spun ca pentru doar 10 luni pe an, altii 6 luni, altii ca nu sunt/sunt alte probleme deoarece se leaga de contractul colectiv de munca.

Este important sa stiu exact care sunt relatiile de munca, care este timpul efectiv de lucru pe saptamana/luna/an, daca angajatorul poate face un contract de munca individualizat (pentru cumul).Din Codul muncii chiar varianta republicata imi este foarte greu sa-mi dau seama de aceste lucruri.
1. Eu nu am auzit pana acum de o asemenea incompatibilitate.

2. Intrebati si la Ministerul Educatiei.
Nu exista asa ceva in legislatie.

Legea specială, respectiv Legea nr. 1/2011 nu cuprinde nicio reglementare în acest sens. Prin urmare, se aplică prevederile legii generale, Codul Muncii, care prevede posibilitate de a cumula mai multe funcții la același angajator sau la angajatori diferiți.