Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Sportul la romani
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Sportul la romani

In primul rand vreau sa precizez ca sportul este o activitate necesara, benefica pentru sanatate atunci cand este practicat cu regularitate si organizat.

Se vehiculeaza ideea ca eliminarea orelor de sport din programa scolara este o tragedie nationala care poate conduce la obezitate. Sa nu uitam ca in anii de glorie ai comunismului se practica sportul in scoala, se practicau diverse ”festivitati sportive la gramada” si, totusi, foarte multi dintre cei care fac parte din generatiile respective sunt astazi obezi – in general din cauza functionarii defectuoase a glandei tiroide. Intreb: care a fost rolul orelor de sport in programa scolara?

Tinerii ar frecventa orele de sport daca nu ar fi obligati sa alerge in jurul scolii, de exemplu... Ce inseamna, de fapt, o ora de sport? Ora are, d.p.v. al programei scolare, 50 de minute. Presupunem ca ora de sport e prima din zi, cu incepere de la 8. La 8:50 ora s-a terminat – aceasta daca tanarul vine imbracat cu echipamentul sportiv (daca se schimba la scoala ”ora” de sport are numai 40 de minute). Cum poti juca o partida reala de volei, de exemplu, in numai 40 de minute? Tanarul ramane la cursuri fara a face dush dupa ce a transpirat la ”ora” de sport – ceea ce nu este tocmai igienic, si nu e nici sanatos...
Presupunem ca ora este ultima din zi... Sunt putini cei care raman la ”ora” – pt ca toti se grabesc sa isi vada de treburile lor... Dar, cei care raman, pleaca acasa transpirati... – vara o mai fi cum o mai fi, dar iarna?
Scolile din mediul rural sunt aproape excluse din acest ”program pentru sport”... Nu sunt si acolo tineri care risca sa ajunga obezi daca nu fac sport? Ei unde practica aceste ore; pe camp?
In concluzie, in acest sistem nu se poate spune ca ”se face sport”.
Cum se poate "implementa", totusi, sportul pentru tineri?

Imi exprim un punct de vedere... Ministerul Tineretului si Sportului (si alte institutii ale Statului – dar nu doar acestea) ar trebui sa aloce bani pentru sali de sport pe langa scoli; sali care sa nu fie dotate numai cu spaliere, ”capre” si, eventual, doua porti pentru handbal si fileu de volei... Cred ca aparatele care se gasesc prin salile specializate atrag mai multi tineri catre sport... Apoi, ar fi ideea selectionarii elevilor care sunt apti, au inclinatii si doresc sa practice un anume sport: handbal, volei, baschet si alte sporturi zise de echipa sau tenis, ping-pong, haltere etc... Antrenamentele pentru aceste sporturi se fac dupa orele obisnuite de scoala – cei care doresc sa realizeze performanta vor veni, cu siguranta, dar trebuie ”atrasi”, stimulati... Se pot organiza ore de inot – dar aceasta numai in marile orase, unde exista piscine... – pe banii ministerului sau pe banii unor eventuali sponsori...
Echipa fiecarei scoli, a fiecarui liceu va ”lupta” in campionat: pe oras, pe judet, national... Tinerii vor lupta pentru prestigiu, vor invata ce inseamna competitia, vor avea preocupari extrascolare benefice... Cei mai buni vor fi facuti cunoscuti comunitatii locale prin intermediul mass-media, de exemplu... Cine nu doreste sa isi vada numele in ziar pentru ca realizeaza performante - pozitive, de data aceasta?!

Cred ca, inainte de a discuta despre obligativitatea orelor de sport in programa scolara ar trebui sa se analizeze ce ”baza sportiva” are aceasta natiune. Ar trebui sa se dezvolte un ”cult” pentru sport...
50 de minute de exercitii fizice pt care se noteaza elevul nu are farmec, nu stimuleaza spiritul de competitie – tanarul vine in sila, pentru ca nu are chef de sport, dar trebuie sa obtina o nota, un calificativ...

”Evenimentele sportive” organizate ocazional – de regula in doar cateva mari orase – nu rezolva nimic... Tinerii vin, se distreaza gratis, pe moment, si tot ce stiu ei mai bine fac... Altfel ar fi daca ministerul de resort ar cheltui bani pentru a incerca sa pregateasca tineri pentru diverse sporturi: volei, handbal, tenis, tir, gimnastica si multe altele – ar avea, probabil, si RO, la un moment dat, mai multi sportivi de performanta care sa reprezinte natiunea la competitii internationale... Altfel ar fi daca aceste ”ore de sport” s-ar transforma in sport real... in competitie...

E usor exagerat sa se vorbeasca despre faptul ca cine nu face sport risca sa ajunga obez... Nu e o legatura directa si – in niciun caz – nu e o legatura dovedita stiintific ca fiind principala cauza a obezitatii. Orice om informat stie ca un sportiv – fie el de performanta – in momentul in care nu mai practica sportul respectiv si devine sedentar se ingrasa mult mai repede decat unul care nu a facut in viata lui vreo ora de sport.

Daca activitatile sportive sunt practicate – si promovate ”de fatzada” – numai in zile precum cea de 2 Mai nu ramanem decat la stadiul de discutii despre cat de sanatos este sportul.
trope_doi, utilizator
E interesant de urmărit acum, o emisiune la tv, cu invitaţi Iolanda Balaş şi Ivan Patzaichin, pe tema sportului, având în vedere că se desfăşoară acum un cross în jurul Casei Poporului. Se poartă o discuţie asemănătoare, amintindu-se cum altfel, lipsa orelor de ed. fizică, care sunt impulsul necesar elevului şi profesorului. E interesant de urmărit. :)
Trebuie sa caut cuvintele cu multa grija, pt ca – se pare – nu reusesc sa comunic ce... doresc...

La un punct, cred, suntem de acord: educatia fizica-sportul este o activitate benefica (si nu ma refer la sport de performanta). Dar de aici nu trebuie sa devenim extremisti si sa afirmam ca fara doua-patru ore de educatie fizica pe saptamana copiii – viitorii adulti – vor fi mai bolnavi sau mai grasi...
Incerc sa subliniez ideea ”implementarii” dorintei de a face sport, nu a obligatiei de a face ore de educatie fizica... Incerc sa explic de ce ar fi, cred, mai util – din toate punctele de vedere exprimate pana acum: competitie si celelalte – sa fie antrenati adolescentii (in special) in activitati sportive care chiar sa le dezvolte spiritul de competitie, dorinta (si capacitatea) de a lucra in echipa (fara a face, neaparat, sport de performanta)... Din acest motiv, in principal, cred ca infiintarea cluburilor sportive scolare este benefica... Oricare copil are acces in aceste cluburi si profesorii pot descoperi cine are aptitudini pt una sau pt alta dintre activitati si poate alege acesti copiii pt a forma echipe – ceilalti sunt ”rezerve” iar cei care chiar nu au aptitudini sportive pot fi prezenti si activi (daca vor)... Ca un exemplu: daca s-ar organiza ore de inot – ca o activitate extra-scolara (pe banii Statului, care plateste si orele de educatie fizica) – chiar si Sambata – ar fi mai multi adolescenti dispusi sa participe... Dar: sunt prea putine bazine acoperite sau stranduri... si, deja, acesta e un lux...
Chiar si in satele-comunele-orasele foarte mici si chiar izolate poate fi amenajata o bucata de pamant sau o sala cat de mica (pt ca in aceste zone nici nu prea sunt multi copiii) – dar scolile din aceste zone nu au nici chiar apa curenta...

Luxie, v-ati suparat ca am scris despre adolescenti care nu vor deveni liceeni... E urat spus? Dv cum ati descrie aceasta stare de fapt? Pt ca sunt prea multi cei care nu urmeaza cursuri de liceu: fetele se marita (sau traiesc in concubinaj cu barbati, de regula, mult mai varstnici decat ele) de pe la varsta de 16 ani si lucreaza in ”gospodarie”; baietii lucreaza la camp (daca lucreaza) si traiesc, cu totii, din ajutor social sau din alocatia multimii de copii pe care ii vor avea... Cu sau fara ore de educatie fizica acesti copii nu se vor dezvolta armonios... E o realitate... urata, pe care nu stiu sa o exprim in cuvinte frumoase... pt ca nu-mi place sa vopsesc doar gardul... Altfel s-ar pune problema daca acesti copii ar avea acces la o activitate sportiva care sa ii atraga si la care sa se priceapa... Copiii talentati vor reusi sa se desprinda (si cu ajutorul Statului) din conditia sociala pt care nu sunt vinovati – neaparat – parintii. Dar cum sa descoperi copii cu aptitudini sportive deosebite in timpul unor ore de educatie fizica bifate in programa dar care nu se... tin?!
Chiar dv scrieti ca faceti zilnic miscare... Asa vor face si tinerii despre binele caruia se tot discuta in legatura cu orele de educatie fizica... Cine e constient de beneficiile miscarii nu are nevoie de orele de educatie fizica in scoala... Cu sau fara aceste ore in scoala cei care vor deveni sedentari dupa ce termina scoala tot n-au facut nimic cu acele ore de educatie fizica... din copilarie.
Tot dv scrieti ca acei copii care parcurg zilnic zeci de km pt a ajunge la scoala / acasa nu mai au nevoie de orele de educatie fizica obligatorii – atunci de ce sa le fie bifate in programa?!

Salile de sport care exista sunt ideale... Sa se organizeze competitii intre scoli, intre licee – tinerii se vor prezenta pt a fi selectionati sa reprezinte scoala-liceul la care invata... Se va naste in mai multi dorinta de a arata ca sunt foarte buni la ceva (se va ”trezi” spiritul de competitie). Intrecerile pot fi sponsorizate atat de institutiile (abilitate ale) Statului cat si de sponsori particulari... Cei mai buni nu vor avea doar recunoasterea performantei ci si satisfactii financiare...

Dincolo de manifestatiile stralucitoare de pe ecranul televizorului exista o realitate deloc stralucitoare... In RO sunt foarte multi cei care nu au acces la televiziune... Nu trebuie sa urmaresc emisiuni televizate pt a intelege ca educatia fizica e benefica (dar absenta acestor ore in programa scolara nu e radacina raului, cum inceara prea multi sa o descrie)... Cei care nu au acces la televiziune (sau nu au timp sa stea la TV, sau prefera alte programe / activitati) cum vor afla ce se discuta despre beneficiile educatiei fizice?
Partea cu emisiunea era doar o îndrumare, pt. a asculta o discuţie reconfortantă între doi mari campioni, vorbind despre cum era pe vremuri, şi cum se înscriau atunci cu miile la cluburile sportive şcolare (Doamne fereşte, nu vreau să aduc în discuţie vechiul regim, deşi există o diferenţă de la cer la pământ între performanţele sportive româneşti de atunci, şi cele de acum, dar era ceva numai bun de ascultat de către guvernatori; în fine). Sper din tot sufletul că cei care au stat dimineaţa lipiţi de televizor, au urmat sfaturile pro-sportive, care se dădeau pe anumite canale. Aşa măcar, că au televizor să afle aceste lucruri. Căci cu siguranţă cei ce nu au, nu stau locului nici o clipă. Zic şi eu aşa, căci consum ceva timp stând în faţa calculatorului, dar nu degeaba (îmi place să cred).
Într-adevăr, la unele puncte suntem de aceaşi părere, căci da, pentru unele situaţii există o realitate prea evidentă. Dar, eu nu încerc să fac din orele de ed.fizică ceva miracol în viaţa şi sănătatea omului (cum am mai spus-o, ar fi absurd), dar e un strop de mişcare, ce scoate din lâncezeală. Ar fi extraordinar ca toate şcolile să aibă cluburi sportive, sau măcar la nivel de cartier pe oraş, dar un elev care nu îşi descoperă o anume pasiune la ora de ed. fizică (să spunem că niciodată nu a încercat un anume sport), nu se va înscrie la acel club.

Deocamdată este o utopie ce discutăm aici. Căci în situaţia de faţă sunt în pericol chiar şi orele de limba română, istoria, geografia şi toate celelalte. Vine o perioadă în care guvernanţii vor trebui să se străduie să facă profesorii să meargă la şcoală, nu elevii la ora de ed. fizică. Recunosc. Ce spun acum poate fi contrar celor spuse înainte. Dar susţin în continuare orele de ed. fizică, şi sper să nue fie puse în pericol de nici o decizie luată pe viitor de minister.
Rămâne de văzut! Am prins două greve în şcoală şi un scandal, toate sub conducerea stimabilei ministre Cati.
Pace şi voie-bună! :vishenka:
ContSters67724, utilizator