Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita doar asupra bunurilor imobile
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita doar asupra bunurilor imobile

Asa suna executarea pe care am primit-o din cauza ca nu am reusit sa inapoiez o anumita suma de bani imprumutata de la o persoana fizica. Ce nu inteleg este ca procurorul executor mi-a spus ca trebuie sa-mi ia si masina propietate personala pt ca asa a cerut acea persoana caruia ii datorez bani. Cum se poate asa ceva cand tribunalul a stabilit executare silita doar asupra bunurilor imobile?
Din cate stiu automobilul este bun mobil. Se poate sa vina sa-mi ia si alte bunuri din casa..spre exemplu Pc..televizor...etc ?
De regula, executorul judecatoresc dupa analiza raspunsului autoritatilor asupra bunurilor in evidenta debitorului,poate dispune executarea silita asupra bunului a carui valorificare este mai rapida si asigura suma necesara acoperirii debitului catre creditor+cheltuieli de executare
Daca instanta de judecata a dispus executarea silita numai asupra bunurilor imobile...puteti formula contestatie la executare