avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratii apicultori
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratii apicultori

Buna ziua,

Doresc sa stiu in cazul apiculturii :declratiile ce se depun pe 2013?
Impozitarea se face la norme de venit-depunem declaratia 221?
Mai este nevoie sa depunem si declaratia 220 si declaratia 200?.Mentionez faptul ca veniturile in 2013 sunt zero.

(Sa trecut la norme de venit obligatoriu in baza legii apicultura din 2013)

Va rog mult sa-mi oferiti un raspuns.
Va multumesc mult si va doresc toate cele bune.
Multumesc, la fel.
Buna seara! Desi este cam tardiv raspunsul meu, sper sa va lamureasca.
In primul rand, daca aveti mai mult de 75 de familii de albine, se depune declaratia 221. Intrarea in vigoare a impozitarii la noile norme de venit agricol a fost cu OG 8/2013 la 1 febr.2013 si L168 in iunie 2013. Asa cum am zis, daca aveati mai mult de 75 de fam. erati obligata ca pana pe 25 iun. 2013 sa declarati in D221 nr de fam. si va impozita fiscul pe numarul care depasea 75 fam. prin inmultirea numarului excedentar cu norma de venit/fam. pentru anul 2013.
La fel, pentru anul fiscal 2014, daca pana la 26 mai aveati peste 75 fam. trebuia sa depuneti D221. Nr. excedentar de fam de albine se va inmulti cu norma de venit/fam. de albine, stabilita ca o medie pe judetul de unde sunteti. Si, chiar daca nu ati obtinut venituri, nici in 2013 si nici nu veti obtine nici in 2014 (ceea ce nu va doresc!), tot veti plati impozit si CASS la venitul acesta pe baza de norme. DAR, REPET, numai daca aveti mai mult de 75 fam. de albine. Altfel, nu depuneti nicio declaratie si nu platiti NIMIC!!!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratii ii preda62 preda62 Am cateva nelamuriri,am accesat masura 112 apicultura dupa semnarea cereri de finantare am infiintat o intreprindere individuala (fara contabil) dar nu stiu:ce ... (vezi toată discuția)
Apicultura 2013 cabrancea76 cabrancea76 veniturile din apicultura in anul 2013 mai sunt neimpozabile? og 8/2013 nu ma lamureste deloc? va multumesc (vezi toată discuția)
Asociere fara personalitate juridica vasilica53 vasilica53 Buna ziua, Vreau si eu o lamurire. Intreprinderea individuala cu profil agricol este considerata o asociere fara personalitate juridica? Solicit aceasta ... (vezi toată discuția)